Schepen op de Rede van Rammekens, ca. 1600 (Gravure naar een schilderij van Henricus Vroom; Collectie Rijksmuseum te Amsterdam) kom. De acht Amsterdamse bewindheb bers zagen nogal pips. De lange reis - vier dagen varen over de woelige wateren van Holland en Zeeland - was ze nog aan te zien. De vijf Zeeuwse bestuurders echter voelden zich in eigen huis meer op hun ge mak. De agenda liet punten zien van niet gering belang. Allereerst waren dat de voorbereidingen voor de vijfde vloot. In de beginjaren van de Compagnie werd nog in vlootverband ge varen en de bedoeling was dat vier Amster damse en drie Zeeuwse VOC-schepen op korte termijn naar Indië zouden vertrekken. Een andere urgente kwestie was de aan stelling van een gouverneur-generaal. Er bestond grote onrust in de kring van de VOC-bestuurders en aandeelhouders over de wijze waarop in de Oost de belangen van de Compagnie werden behartigd. Aan het college de taak hierover wijze besluiten te nemen. Aan de hand van de Amsterdammers was meegekomen ene Cornelis Matelief. Indien, zo meenden de Amsterdammers, de Zeeu wen bezwaar zouden maken tegen een gouverneur-generaalschap, dan zou wel licht Matelief in staat zijn de Zeeuwse dwarsliggerij te doorbreken. Hij was admi raal geweest op de tweede vloot en was te vens de man van het initiatief om te komen tot aanstelling van een gouverneur-gene raal. Hij had persoonlijk in de Oost gesig naleerd dat de aanwezigheid van een per manent hoofd van het gehele VOC-bedrijf aldaar een goede zaak zou zijn. Zeeuwse belangen Door de Zeeuwse bewindhebbers werd na het vurige pleidooi van Matelief instem mend geknikt. Op voorhand was door hen reeds over deze kwestie uitvoerig overleg geweest. Ook zij vonden dat een dergelijk bestuurder diende te worden aangesteld. Besproken was tevens of dit niet een Zeeuw moest zijn. Het was immers voordien steeds een Hollander geweest die als admi raal van de vloot was aangesteld. Gedacht werd aan de Zeeuw Le Roy die admiraal was geweest op de Zeeuwse schepen in de periode van de voorcompagnieën. Le Roy werd gewogen en te licht bevonden. Dat was voornamelijk het oordeel van de Amsterdammers. Duidelijk was dat er ge zocht moest worden naar een schaap met vijf poten, dat niet alleen kennis van zaken had waar het de scheepvaart in de Oost be- 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2002 | | pagina 12