De Ruyter ziet toe Elke week tref ik Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Wij komen samen in de vergader zaal van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Dat wil zeggen: ik kom, hij is er al. De beeltenis van de admiraal, met naast hem zijn echtgenote, mevrouw Van Gelder, hangt prominent in die zaal. Het huidige dagelijks bestuur wordt zodoende nauwlet tend in het oog gehouden door een promi nente Zeeuw uit het verleden. Net zo aansprekend is de Blaeu-atlas die daar in een speciale vitrine tentoongesteld wordt. De atlas hoorde tot de standaarduit rusting van De Ruyter. Iedere keer vind ik het weer verbazingwekkend dat de kaarten voor die tijd al zo nauwkeurig waren. Bij speciaal bezoek wordt de kaart van Zeeland voorgelegd. Verder is het iedere week een verrassing welk land of werelddeel getoond wordt. Vanwege een gelijkmatige blootstelling aan het daglicht van het papier en de kleuren in de atlas wordt namelijk elke dinsdagoch tend een blad omgeslagen. Lang voordat zulk gedetailleerd materiaal beschikbaar was, werden vanuit Zeeland de wereldzeeën bevaren. Op die manier kwa men Zeeuwse namen, zoals Nieuw- Zeeland, ettelijke zeemijlen hier vandaan op de kaart te staan. Ons gewest kan bo gen op een rijke, maar soms ook wel dis cutabele geschiedenis. Dat aan al die aspecten aandacht wordt ge schonken in het muZEEum in het Lampsins- huis in Vlissingen is een verrijking voor de eigen inwoners en voor wie hier op vakan tie komen. Drs. W.T. van Gelder, Commissaris van de Koningin in Zeeland De bij het Lampsinshuis horende pakhuizen in de Nieuwstraat; reflecterend in het raam, is het huis aan de andere zijde, Nieuwstraat 13, De ge croonde Liefde te zien, waar Michiel de Ruyter voor zijn vertrek naar Amsterdam woonde (Foto Lex de Meester) Juli 2002

Den Spiegel | 2002 | | pagina 9