De melkkar van K. van Belzen wordt bijgeladen aan de Cruquiustraat. Hangend aan de heftruck Jan Vos, daarnaast twee knechten van Van Belzen: Ronnie Damen (m) en Kees Wielemaker (r). Omstreeks 1972. (Part, coll.) (Iw melkman had het.... Na de enorme toename van het autobezit in de jaren zeventig, moeders die buitenshuis gingen werken, de opkomst van de super markten en weidewinkels met vrije melk- verkoop, verviel het melkwezen in een on gelijke strijd om het naakte bestaan. Moderne producten zoals hopjesvla en Bul gaarse yoghurt hielpen daarbij niet meer. Inmiddels heeft Vlissingen, dat voor de Tweede Wereldoorlog zelfs de over de wereld exporterende Melkfabriek Koena aan de Glacisstraat 156 huisvestte, met een praktisch verdubbeld stadsoppervlak nog slechts vier melkboeren F. de Bruijn, A.P. Geldof, B. de Visser en S.J. Kleinman. Hun orders worden nu viermaal per week vanuit Maasdam aan huis geleverd. De Coöperatieve Inkoopvereniging De Combinatie W.A. werd in 1975, er waren nog 24 leden, overgedaan aan de Verenig de Coöperatieve Zuivelbedrijven Brabant - Zeeland G.A., kantoorhoudende te Roosen daal. Dat klonk, ook in de jaren zeventig, al niet Vlissings meer. Typisch een naam uit het begin van de schaalvergroting. Je moest partijen te vriend houden, dus klonk alles als compromis. Later huisde de Woningbouwvereniging V.V.V. nog in De Combinatie. Nog onlangs viel mijn oog daar op tientallen verrijdbare stellingkarre tjes gevuld met archiefdozen (neen, geen melk!) inhoudende de debiteuren/crediteu ren van de Schelde Woongroep, en ook op een wijkbureau van politie achter de voor deur van de vroegere directeur. De Coöperatieve Melkinrichting 'Walcheren', de melkfabriek aan de Poelendaeleweg van Middelburg bestaat niet meer. Via een door verkoop aan Campina drinken u en ik in middels 'landelijke melk' van de combina tie Campina/Melkunie uit Woerden, tot u en mij gebracht vanuit de Hoekse Waard. Laat de sloophamer maar komen. Het is voor bij... Voor dit artikel sprak ik met de heer Klaas van Belzen (1932), die begon als het hulp je van melkboer Kodde. In 1947 werd Van Belzen knechtje bij melkboer W. Huyssoon; later bij N.J. Janse en G. Jagt. Uiteindelijk lukte het hem om zelf een 'kwantum' te kopen van de melkboeren Jagt en Sohier; je kon voor jezelf beginnen als je een kwan tum kon overnemen. Aan 'goodwill' werden daarvoor bedragen betaald die varieerden van 15 tot 20.000 gulden. Van 1 november 1954 tot 1 maart 1989 dreef Klaas van Belzen een eigen melkzaak. Hij kende goe de tijden, was altijd eigen baas, maar moest uiteindelijk steeds meer uren draai en voor minder inkomen. Toch hielp hij in sommige gevallen drie generaties Vlissingers aan melk. Dankbare klanten or ganiseerden een afscheidsreceptie in wijk centrum Het Anker aan de Bonedijkestraat... Ach, laten we stoppen! Juist na het schrijven van dit artikel ver spreidde één der vier Vlissingse melk boeren aan zijn klanten een handge schreven en gekopieerd briefje met de navolgende tekst: Geachte klant, Per vrijdag 19 april ben ik gestopt met de melkbezorging omdat mijn bedrijfsauto naar brandlucht ging ruiken. Bedankt voor al de jaren trouwe klandizie. Melkman Geldof. 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2002 | | pagina 10