Zeeland vertrekken dan bijna wekelijks schepen met voorraden en manschappen naar Vlaanderen om de zaak van Oranje te steunen. Voor Oostende mag het, zoals eer der beschreven, niet baten... Cornells zal nog geen vier jaar later door berichten te horen krijgen hoe zijn geboortestad - waar van hij zelfs nog burgervader was geweest - kapot wordt geschoten. De jaren daarna zal hij wekelijks het verloop van het beleg vernemen. Het moeten zware jaren geweest zijn voor de Oostendse vluchtelingen, niet wetend hoe en waar de oude bekenden en verwanten zich bevonden. Jaren later, het beleg is voorbij en Cornelis is reeds zeventig jaar, vermelden de Oost endse raadsnotulen van 22 maart 1610 dat het college een rekest overhandigt heeft gekregen... uit handen van de heer 'oudt- burgemeestre' Cornelis Lampsins6. Corne lis is dus op hoge leeftijd nog eenmaal teruggekeerd naar 'zijn stad' om zijn bezit tingen te claimen. Of het gelukt is, is helaas niet bekend. Door een bombardement in de Tweede Wereldoorlog zijn de archieven van Oostende verloren gegaan. Ook de archie ven van Vlissingen geven ons dit antwoord niet. De stad werd in 1809 beschoten door de Engelse bondgenoten tegen de Fransen, waardoor vrijwel heel het oud archief verlo ren ging. Wel weten we dat Cornelis Lamp sins op zeer hoge leeftijd sterft. Hij is vier en tachtig jaar oud geworden in zijn tweede 'thuishaven'. Jantje De kinderen van Cornelis en Maria zijn al len te Oostende geboren en verlieten op zeer jonge leeftijd de stad van hun voorva deren. Jan Lampsins wordt rond 1570 ge boren. Maar ai spoedig zal 'Jantje' - hij werd als jongetje geportretteerd - tot de voornaamste kooplieden van de stad Vlissingen gaan behoren, in 1614 is hij zelfs medeoprichter en bewindhebber van de Noordsche Compagnie. Deze compagnie richtte zich op de walvisvaart in de noorde lijke ijszeeën. De walvisvaart bleek zeer lu cratief, er was dan ook veel concurrentie van de Engelsen en de Scandinaviërs. Jantje (Jan Lampsins) (ca. 1570-1619), collectie muZEEum, detail portret voorpagina Desalniettemin is men in Nederland tot in de twintigste eeuw, lang na de opheffing van de Noordsche Compagnie, betrokken gebleven bij de walvisvaart. Eerder, in 1597, treedt Jan te Vlissingen in het huwelijk met zijn achternicht Janneken Velters7. Ook haar ouders zijn gevlucht uit Oostende voor de onlusten in het Vlaamse land. Zij krijgen samen tien kinderen, waar van er vijf de volwassen leeftijd niet halen. De drie overgebleven dochters huwen elk welgestelde regenten. Janneke gaat te Goes wonen, Maycken en Cornelia blijven in Vlissingen. De twee zonen die het echt paar krijgt zullen de twee beroemdste tel gen van het geslacht Lampsins worden. Jan Lampsins sterft op relatief jonge leef tijd in 1619, maar laat ongetwijfeld een groot kapitaal, vele belangen én de lijnbaan na. Op deze lijnbaan begint ook het werk zame leven van de beroemde admiraal Michiel Adriaensz. de Ruyter, hij begon hier als klein jongetje als lijndraaier. Janneke Velters sterft dertig jaar na haar man, in 1648, in haar huis in de Nieuwstraat te Vlissingen. 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2002 | | pagina 20