zestig jaar later en twee hofsteden, Groot en Klein Lammerenburg komen ervoor in de plaats. Baskensburg ondergaat hetzelf de lot, vermoedelijk nog in de zeventiende eeuw. Maar het is pas in de Tweede Wereld oorlog afgebroken. De vele Vlissingse lusthoven, waar vrijwel niets meer van over is, gaven ons wel de namen voor de huidige woonwijken als Lammerenburg, Baskensburg, Bossenburg, Westerzicht. Maar ook het Oost-Souburgse Schoonenburg is vernoemd naar een lust hof. Kortom, stuk voor stuk namen met een rijke geschiedenis. Cornelis heeft in zijn leven veel bereikt, en dat moest hij vastleggen voor het nage slacht. Op ongeveer vijftigjarige leeftijd laat hij zichzelf portretteren. We zien een man van middelbare leeftijd, trots maar wel cal vinistisch gekleed. Hoewel vele personen uit die tijd eikaars evenbeeld zijn, is er in de loop der eeuwen genoeg geïnsinueerd over de reder Lampsins en admiraal De Ruyter. Vermoedelijk zullen we het antwoord nooit vinden, maar de gelijkenis is treffend. In dezelfde tijd als Cornelis laat ook me vrouw Lampsins zich vereeuwigen. Een za kenvrouw in een zwarte robe, maar wél met het mooiste kant en kostbare sieraden. Cornelis en Adriaen vatten omstreeks 1654 het plan op om het ontvolkte eiland Tobago10 opnieuw van inwoners te voorzien en te ko loniseren. Eerder deden zij dit ook op het eiland St. Maarten". De kolonisatie van Tobago zal elf jaar duren, en zij noemen het uiteindelijk Nieuw-Walcheren. De Engelsen zijn al langer in de Caraïben, maar bedrei gen rond 1660 ook het eiland Tobago. De gebroeders richten zich voor bescherming tot de Staten-Generaal, tevergeefs. Aangezien de Staten zich weinig aantrek ken van de verzoeken uit Vlissingen wendt Cornelis zich tot de ambassadeur aan het Franse hof, De Huybert. Deze weet te be werkstelligen dat de Franse zonnekoning, Lodewijk XIV, hulp stuurt naar Tobago. Daarbij wordt het eiland - wederom op ver zoek van Cornelis - onder de protectie van de Franse kroon geplaatst. Lodewijk ver heft het eiland namelijk in 1662 tot een Franse baronie en Cornelis wil natuurlijk zelf met die naam gaan pronken. Hij wordt, tegen een forse betaling, verheven tot ba ron van Tobago12. Hetzelfde jaar verkrijgt hij ook het lidmaat schap van de prestigieuze Orde van St.-Michèl'3. Dat hij, evenals vele anderen, ook voor dit statussymbool veel heeft be taald is aannemelijk". Maar met deze orde vergezelde Cornelis veie beroemde namen in West-Europa en hij ontving zowel het draagkruis als het ordeketen15. Cornelis heeft niet lang van zijn verkregen adeldom kunnen profiteren. De goede wind die de gebroeders al tientallen jaren in de rug hebben, stopt in 1664 als Cornelis sterft op de Nieuwendijk in zijn 'huis met het torentje'. Zijn broer Adriaen volgt hem twee jaar later te Middelburg. De opvolgers De twee zonen van Cornelis nemen diens aandeel in het handelshuis over en verkrij gen eveneens, met hun oom, de zeggen schap over Tobago. Jan is ten tijde van zijn vaders dood nog steeds een vrijgezelle ma gistraat, woonachtig in Middelburg16. Ge- leijn, de jongste zoon, is een Amsterdams koopman en aldaar getrouwd met Aletta Coymans17. De beide broers keren terug naar hun geboortestad en nemen (vermoe delijk) eerst hun intrek in het huis op de Nieuwendijk. Jan verkrijgt Lammerenburg en zijn broer Geleijn het huis Bossenburg, op een steenworp afstand. Uiteindelijk treedt Jan op veertigjarige leeftijd nog in het huwelijk met de Middelburgse burge meestersdochter Margaretha Veth, bij wie hij twee zonen krijgt. De jaren daarop worden de Lampsins ge plaagd door een aantal sterfgevallen. De handelsdynastie komt in gevaar. De voor spoed lijkt af te nemen, ondanks de goede behaalde resultaten, en ze raken nu ook Tobago definitief kwijt18. Wat er nog aan het Lampsinstijdperk op Tobago herinnert zijn de Lampsinsberg en de Lampsinsbaai. 20 Den Spiegel

Den Spiegel | 2002 | | pagina 22