In 1695 overlijdt Jan en zijn weduwe raakt - mede door een klerk op het kantoor, Isaac Hurgronje - verwikkeld in tal van moeilijk heden en processen19. Uiteindelijk ziet zij zichzelf genoodzaakt om enkele onroeren de goederen te verkopen en bij diverse fa milieleden leningen af te sluiten om een faillissement te voorkomen20. Na de afwik keling van haar zaken verlaat zij Vlissingen en vestigt zich te Middelburg, waar ze in 1713 sterft. Vlissingen verlaten Ook Margaretha's enig overgebleven zoon, mr. Apollonius Lampsins, keert de stad Vlissingen de rug toe. Hij wordt in 1712 be noemd tot schepen van Middelburg en later ook tot raad en burgemeester. Ook een be noeming tot bewindhebber van de Zeeuwse kamer der VOC volgt spoedig. In hetzelfde jaar als zijn benoeming in de Middelburgse vroedschap treedt hij, 38 jaar oud, te Middelburg in het huwelijk met Laurentia Maria Verboom. Rond deze peri ode laat Apollonius zich - in navolging van zijn voorvaderen, vereeuwigen op het doek. Of ook zijn echtgenote Laurentia zich heeft laten portretteren is niet bekend. Zijn echtgenote is vijftien jaar jonger - niet ongebruikelijk in die tijd, maar ze moet al veel hebben meegemaakt voor een vrouw van haar stand. Zij werd geboren te Paramaribo in een zeer onrustige tijd. In ju li van 1688 wordt haar vader - Laurens Verboom, commandeur van Suriname - bij een opstand van muitende soldaten neer geschoten. Negen dagen na het begin van die opstand, waarin ook de gouverneur Van Aerssen van Sommelsdijk wordt vermoord, bezwijkt hij aan zijn verwondingen. Niet lang daarna bevalt de onfortuinlijke wedu we nog van een dochter, het kind wordt naar haar vader genoemd. De weduwe, een geboren Muenicx21, is een verre verwante van de familie Lampsins. Hieruit blijkt dat ook de nazaten van de Oostendse vluchte lingen elkaar bleven 'opzoeken'. Het voortdurend met uitsterven bedreigde geslacht Lampsins wordt steeds kleiner. mr Apollonius Lampsins (1674-1728), collectie muZEEum Zijtakken van de familie sterven uit of gaan over in andere geslachten. Ook heeft men in de achttiende eeuw te kampen met grote kindersterfte, die zowel bij rijk als arm voorkomt. Zo ook bij de kinderen van Apollonius en Laurentia. Zij krijgen drie zoons en drie dochters. De tweede zoon wordt een jaar oud, twee dochters sterven binnen het jaar. De derde zoon, een militair, verliest zijn zinnen en overlijdt op 48-jarige leeftijd in een Delfts gesticht. Apollonius zelf sterft als hij 54 jaar oud is, in 1728. Laurentia wordt slechts 43 jaar, zij overlijdt drie jaar na haar man in hun huis te Middelburg. De oudste zoon, Johan Cornells, blijft uit eindelijk samen met zijn één jaar jongere zuster, Anna Cornelia, over. Hij is dan met één neef22 temidden van enkele nichtjes en zijn zuster de laatste stamhouder van het eens zo roemrijke geslacht Lampsins. Maar de welstand van de familie is teruggekeerd. Door verervingen en andere activiteiten krijgt de familie langzamerhand haar posi tie terug. Anna Cornelia huwt een bewind hebber der W1C, David Pieter Erasmi, bij wie zij een dochter krijgt. Erasmi maakt vlug carrière en op het toppunt van zijn loopbaan wordt hij benoemd tot gouver- Oktober 2002 21

Den Spiegel | 2002 | | pagina 23