de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Als 'beloning' voor zijn diensten aan het jonge koninkrijk wordt hij op 28 augustus 1814 erkend als 'edele van Zeeland'. Hiermee wordt zijn (Frans) blauwe bloed erkend. Een jaar later wordt hij ingelijfd in de Nederlandse Adel en zodoende mag zijn nageslacht de titel van (Nederlands) baron voeren. Slechts zijn zoon zal de titel voeren. Constantia Catharina, de jongste dochter, sterft in 1807, ze wordt slechts 26 jaar. We kunnen haar nog steeds bewonderen, want Apollonius liet zijn mooie dochter tweemaal portretteren. Hij zelf bleef de rest van zijn leven in Den Haag wonen en werd tachtig jaar oud. De zoon van Apollonius, mr. Jan Pieter Cornelis baron Lampsins, wordt korte tijd raad van Vlissingen en is (eveneens voor korte tijd) ook ambachtsheer van Oost- en West-Souburg. Uiteindelijk verlaat de laat ste Lampsins de stad Vlissingen. Hij krijgt een zetel aangeboden in de Rechtbank van Hoorn. Hier, eveneens in een havenplaats, sterft in 1848 de laatste mannelijke telg van een roemrijk geslacht, nalatend een weduwe maar geen kinderen28. De grote mast van het schip Lampsins is dan wel gebroken met de dood van Apollo nius' zoon, maar de zeilen zijn nog niet ge streken. De oudste dochter van Apollonius is eerder, in 1805, in het huwelijk getreden met Jan van den Velden, burgemeester van Utrecht. Uit dit huwelijk spruiten vier kin deren, waaronder een zoon, Jan Jacob. Nadat zijn oom zich in 1845 liet royeren uit de adelstand, vraagt hij vergunning aan de Kroon om, ter nagedachtenis aan zijn jong gestorven moeder29, de naam van zijn moeders familie voor de zijne te plaatsen. De naamswijziging wordt hem toegestaan en sinds maart van dat jaar mag hij - en met hem al zijn nazaten - zich Lampsins van den Velden noemen. De naam Lampsins zonder adeldom is natuurlijk niet acceptabel; en dus komt daar een klein halfjaar later een adelsverheffing voor zijn vader bij. Jan van den Velden - inmiddels hertrouwd - mag zich voortaan jonkheer noemen, evenals zijn Constantia Catharina Lampsins (1780-1807), collectie muZEEum dochter Constantia Catharina, genoemd naar haar jonggestorven tante, en de zoon Jan Jacob. Met deze oplossing hoopt men de naam Lampsins levend te houden. En dat lijkt vruchten af te werpen als Jan Jacob in 1874 in het huwelijk treedt met jkvr. Cathérine Adrienne Jacqueline van den Bosch, en deze, vier jaar later bevalt van een gezonde zoon, Jan Karei. Johanna Margaretha Lampsins (1776-1812), collectie muZEEum Oktober 2002 23

Den Spiegel | 2002 | | pagina 25