rrmZEEum-nieuws Jan Lampsins even terug in Vlaanderen Iris Laboyrie Op de voorzijde van Den Spiegel prijkt het prachtige portret van Jan Lampsins (ca. 1570-1619). In het artikel van Jeroen-Mar- tijn Hangoor leest u meer over deze ambi tieuze jongeman die ons vriendelijk en zelf bewust aankijkt. Het portret van Jan is onlangs gerestau reerd en geconserveerd door restaurator Marijse Van der voort uit Antwerpen. Het portret is gemaakt in de 16e eeuw, het is een olieverf op eikenhouten paneel. Het schilderij was gebarsten en in algemene slechte staat. De verflaag vertoont een zeer fijne craquelé. In de loop der eeuwen is het paneel verkleind en ingekort. Ook waren de achtergrond en marmeren vloer grof overgeschilderd. De restaurator heeft het schilderij zijn ste vigheid teruggegeven, verlijmd, gereinigd, De achterzijde van het paneel. Na de Tweede Wereldoorlog was het paneel ook gerestaureerd. Scheuren waren vastgezet met kleine blokjes. Een nieuwe scheur, ontstaan door het slechte klimaat in het Stedelijk museum, was tijdelijk afgedekt met een strook karton. Na het verwijderen van de lak, aangebracht door de vorige restaurator, worden de scheuren duidelijk zicht baar. Op dat moment is ook te zien dat grote delen van de vloer en achterwand zijn overgeschilderd. Jan Lampsins blijkt op een fraaie tegelvloer te staan! storende overschilderingen verwijderd en geretoucheerd. Jan Lampsins is in al zijn glorie te zien te midden van zijn verwanten in de Pronkzaal van het muZEEum. In 1998 is al begonnen met de restauratie van 16 schilderijen uit de kerncollectie van het muZEEum. De restauratie is uitgevoerd in samenwerking met de stichting Steun fonds voor Zeeuwse Musea en is mogelijk gemaakt door giften van verschillende stichtingen en bedrijven. Een detail van de barsten en verwijderde over schilderingen. 26 Den Spiegel

Den Spiegel | 2002 | | pagina 28