Dwars door het Middengebied.. De Vlissingse melkhandel omstreeks 1970: Met Melk Meer Mans? Henk Feu Ach, de Bonedijkestraat... 'Ruggengraat van het Middengebied', maar slechts in het nieuws na een inval in een drugspand of een wilde schietpartij. Er zijn plannen van aanpak en plan nen tot sloop. In politiek jargon heet dat: 'de woningen voldoen niet meer aan de vraag die toekomstige bewoners stellen'. Een kind kan zien dat de buurt niet fris oogt en dat is tegen gesteld aan de jaren zestig van de vorige eeuw. Dagelijks liep ik via de 'ruggengraat' naar de scholen in rij opgesteld aan de Verleng de Bonedijkestraat: de hervormde Juliana van Stolbergschool, de gereformeerde Prins Bernhardschool en de openbare Jacob Catsschool. Tweemaal daags over de witte brug, langs de Bonedijkeschool, het badhuis, kruide nier Van Steenkiste, slager Imanse, zuivel handel Goedhart, sigarenmagazijn Huijs- man, de stomerij, bakker Guerand, de Spar van Maas, de Johanneskerk, kruidenier Mercie en, na het opsnuiven van Indische geuren vanuit menig trappenhuis, restte de Coöp. Ach, de Bonedijkestraat! Ik groette opa Sinke, een vriendelijke en flamboyant besnorde man met een rond brilletje en een witte kuif. Hij droeg een ge streept overhemd en een gilet, bewoonde Bonedijkestraat 9 en zwaaide uitbundig, zelfs van achter uit de kamer, als ik langs liep. Soms wenkte hij en kwam naar de voordeur ter vriendelijke verstrekking van een katjesdropje, opgediept uit zijn vestzak, waaraan ook een draagketting van een zakhorloge opviel. Voor mij is opa Sinke het symbool voor wat de buurt eens was... Bij de sloopplannen voor het Midden gebied, eigenlijk een ambtelijke aandui ding voor elf buurten zo lees ik in wijkkrant 1 van maart 2002, valt definitief het doek voor het voormalige zuiveldistributiepunt aan de Keldermansstraat. Daarom een ver haal over 'dozen, kratten, kisten', zoals Toon Hermans zong in zijn versje II Pleut. Melkboeren, met bakkers, groente- en petroleumboeren, waren vertrouwd in het naoorlogse straatbeeld van het Vlissingen, waar na het lenigen van de eerste woning nood Paauwenburg nog moest ontstaan als nieuwbouwwijk. Achter de woningen van Het Fort keek je uit over sloten en velden richting buurtschap Lammerenburg. Alles en iedereen kwam vroeger aan de deur; de één voor zes cent contributie, de ander voor twee cent verzekeringspremie, de vol gende vroeg om vodden of deed in dweilen of schuurborstels. Vanuit de Paul Krugerstraat was ik om streeks de jaren zestig dagelijks op weg naar de lagere school, legaal zittend op of hangend aan de melkkar van A. Polder man; meeliftend door de Bonedijkestraat tot aan de poort bij de Dirk Dronkersstraat. Je had G. Polderman senior, maar ook zijn zoons Gees en Arend zaten in het vak. Tweemaal daags over de witte brug (en terug natuurlijk).... Deze brug werd vervangen in 1963. (Overigens: hoelang zal de R.K. Kerk nog blijven staan?) (Ansichtkaart uit 1957.) Oktober 2002 3

Den Spiegel | 2002 | | pagina 5