...dagelijks vers van de melkfabriek uit Middelburg... Voorman Geert Ridderbos poseert in de vrachtauto van de Middelburgse Melkfabriek. Schuitvaartgracht omstreeks 1966. (Part, coll.) In een benauwde, met een stinkende olie kachel gestookte ruimte aan de Kelder mansstraat 64 werd de administratie ge voerd voor de ruim veertig Vlissingse melkhandelaren die aangesloten waren bij de Coöperatieve Inkoopvereniging De Com binatie W.A. Het kantoor had een tweede deur naar het tochtige en met tl-buizen ver lichte uitgiftelokaal, dat zijn inrit aan de Schuitvaartgracht en zijn uitrit aan de Cruquiusstraat had. Na de ulo werd ik in 1968 gevraagd op het kantoor te komen werken. Door weer en wind... Vanaf zes uur in de ochtend kwam de melkman, wiens klanten bij de sanering be gin jaren vijftig na jaren vergaderen in wij ken waren verdeeld, met bestelbus, elec- trokar of paard en wagen, beurtelings De Combinatie binnengereden om opgeladen, door weer en wind, er op uit te trekken om Vlissingse gezinnen te voorzien van dage lijkse zuivelbehoeften. 's Winters werd een uurtje later begonnen. In het kleine kantoor van de inkoopvereni ging, dat op enig moment vijf mensen in dienst had en altijd het geratel van elektri sche telmachines kende, werden de afleve ringsbonnen van de melkhandel verwerkt tot geldbedragen op lange voorbedrukte re keningen via vermeldingen in reusachtige in- en verkoopboeken. Waar personal computers, elektronisch postverkeer of kopieerapparaat tegenwoor dig alle hulp bieden, was daar de wereld van de mechanische telmachine, van de dubbelgevouwen gelinieerde foliovellen, schrijfmachines, bankpost en doorslagpa pier. Bonnenboekjes met carbon werden in gevuld met een balpen of een potlood. Wekelijks op de donderdag werd de koop waar van een week a contant bij vereni gingsdirecteur S.J.G. Addink afgerekend. Waren alle rekeningen geïnd, de bankbiljet ten geteld en gebundeld tot honderdtallen, dan konden door de Boerenleenbank employé somma's vanaf een halve ton tot bijna een ton (in guldens) aan baar geld worden meegenomen en aan de rekening der inkoopvereniging toegevoegd. De verenigingsdirecteur, zijn opvallend uit gestrekte handtekening zou zelfs een direc teur van de Nederlandse Bank niet hebben misstaan, woonde met zijn gezin boven de zaak en reed in een Chevrolet, een Ameri kaanse slee uit de jaren vijftig. Hoewel me neer Addink, 's winters met hoed en ge breide das, feitelijk slechts de zorg had voor een gunstig geprijsde inkoop en het voeren van een adequate administratie, bewoog hij zich altijd onrustig en zorgelijk kijkend, ro kend en hoestend door kantoor en uitgifte lokaal. Hij leek daarmee begrip te willen opwekken voor een buitengewoon zware last die slechts op zijn schouders rustte, ge drag dat lang niet door iedereen werd be grepen. Bedrijvigheid en flesgerammel... Er heerste aan de Schuitvaartgracht nabij de Keldermansstraat altijd bedrijvigheid en flesgerammel. Naast de optrekkende be wegingen van ruim veertig melkboeren 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2002 | | pagina 6