's morgens en's avonds, was er dagelijks per vrachtauto aanvoer van melk- en melk producten, bieren, limonades, kaas en margarines. Gesteriliseerde, losse en gepasteuriseerde melk, yoghurt, karnemelk, taptemelk, ondermelk, chocolademelk, gele en bruine vla, slagroom, pakjes en rollen gezouten en ongezouten roomboter, gortpap, rijstepap, karnemelksepap en havermoutpap kwa men dagelijks vers van de melkfabriek, de Coöperatieve Melkinrichting 'Walcheren' uit Middelburg. Tot 1960 had die toelevering aan de melk handel op kleinere schaal plaatsgevonden om en nabij de zuivelwinkel van melkboer (en latere wethouder) W. Poppe aan de Scheldestraat. In de Cruquiusstraat losten reusachtige trucks met opleggers en aanhangers Hei- neken- en Amstelbieren, Wemco en Exota gazeuses, Coca Cola, Raak, Herschi, Sisi, Riedel, B3 en Hero limonades, koffiemel- ken en babyvoeding van Friesche Vlag of Nutroma en de margarines Blue Band, Gold Spur, Leeuwenzegel, Gouda's Glorie, Weesper Kluit, Dex, Bona, Rama en Planta. En eieren natuurlijk, in draagbare eierkisten naar grootte gesorteerd in nulletjes, eentjes enzovoorts tot en met vijfjes. En 'Clnie- kazen' werden er binnengerold vanwege Kaasunie Bikker uit de Hendrikstraat. Aanvankelijk werden alle vrachtauto's met handkracht gelost. Er was, naar de situatie van omstreeks 1970, een meewerkend voorman die naar mijn gevoel de hele Combinatie droeg, dat was Geert Ridder bos. Maar hij kon dat niet zonder zijn mede werkers Piet van Sparrentak, Jan Vos en Henny van Hengst. Sterke mannen, gehuld in blauwe overalls, het zware handwerk niet schuwende. Met hulp van steekkarretjes of verrijdbare laadbodems werd de aangevoerde waar tij delijk in magazijn of koelcel opgeslagen. Begin jaren zeventig verscheen een vork heftruck die met een speciaal gelast hulp- Clitgiftelokaal van De Combinatie in 1966 met op de achtergrond het kantoor waar ook loket verkoop a contant plaatsvond. Jan Vos controleert een bestelling. (Part, coll.) stuk klampen melkkratten van de vracht wagen tilde. Voor het aftillen van de houten pallets limonade en bier kon met de stan daard vork gewerkt worden. De eerste mankrachtsparende tijdwinst was een feit. In de wei stond een Hollandse koe... De geschiedenis van de Vlissingse melk handel zal niet gauw geschreven worden, toch: veertig melkboeren hebben en had den allen een verhaal. De melkboer was soms een huisvriend: lief en leed werd met hem gedeeld. Hij was een vaste waarde die op vaste adressen koffie dronk en mee sprak over de kleine en grote gezins- en wereldproblemen. Later werd hij meer en meer de toeleveran cier van de aanvullende boodschappen (wat verkocht zo'n man al niet?) en zelfs degene die hulpdiensten alarmeerde als Oktober 2002 5

Den Spiegel | 2002 | | pagina 7