Het plaatsje had toen een kerk, een pasto rie en een gasthuis of hospitaal, waar vreemdelingen tijdelijk onderdak konden vinden, bijvoorbeeld voordat zij overstaken naar Vlaanderen. Vanuit Vlissingen konden kooplieden en marskramers, maar ook edelen en krijgsvloten over naar Sluis, Aardenburg, Brugge, enzovoort. De haven was dus zowel een veerhaven als een vis sershaven.12 De kustlijn van Oud-Vlissingen was toen echter heel anders dan tegenwoordig. Vol gens een reconstructie die P.K. Dommisse in 1909 maakte van de in de loop der tijd veranderde kustlijn, lag deze in 1293 onge veer twee kilometer verder naar het zuid westen in zee. Het haventje van Oud- Vlissingen lag toen dus vrij ver land inwaarts, met de aanlegplaats ongeveer waar nu nog de spuikom ligt. Dit haventje verzandde vervolgens, reden waarom graaf Willem 111 in 1308 een nieuwe haven liet graven ten oosten van de oude. Dit zijn nu nog steeds de havens voor de loodsboten en de pleziervaart. In de daaropvolgende eeuw werden in ver schillende fasen twee dijken voor Vlissingen door de zee weggespoeld, telkens dichter bij de huidige kustlijn, tot die in 1439 lag waar nu de zeedijk met de boulevard is. Op oude kaarten en schilderijen van Vlis singen is duidelijk te zien dat aan de west kant van de nieuwe haven, dus aan de kant van de Noordzee, een lange, stevige dam in zee stak. Op een oud panorama van Wal cheren ligt ook aan de oostkant van de ha ven een lange strekdam met haaks daarop kleinere dammen, aan de zijkanten verste vigd met palen. Aan één van deze vele steigers hadden de steigerschuiten onge twijfeld hun aanlegplaats. Aan de Vlaamse kant was de situatie min der duidelijk. Op een kaart uit 1230 worden Vlissingen en Sluis met name genoemd en staat tegenover Vlissingen een kerkje gete kend, maar dit is waarschijnlijk de aandui ding van Oostburg. Van Breskens is pas voor het eerst sprake in 1487 wanneer Breskenszand zal worden bedijkt: de schorren en aanwerpen van Breskenszand en dat, hetwelk ligt vóór de Cleyhems- polder, strekkende tot aan den hoek van den dijkpolder Veerzandpolder geheeten'.13 De naam Veerzandpolder duidt erop dat er ter hoogte van deze nieuwe polder een Haveningang van Vlissingen met aan het havenhoofd afgemeerde steigerschuiten, ca. 1575. Gemeentearchief Vlissingen, Historisch Topografische Atlas, cat.nr 1085 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2003 | | pagina 20