De boot gemist Aafke Verdonk-Rodenhuis Wie heeft er nooit de boot gemist? Fietsen zo hard je kunt en dan nog net de boot de fuik uit zien varen. Terugkomend van vakantie en in het ongunstigste geval een uur naar de overkant zitten kijken, omdat je net een paar minuten te laat was. Bij de voorbereiding van dit nummer van Den Spiegel had ik steeds een kinderliedje in mijn hoofd: De stoker en de machinist die hebben de trein gemist. Hier gaat het niet over treinen, maar over de boot. De boot die vanaf 15 maart niet meer vaart. Vanaf die datum komt er een einde aan de veerdiensten over de Wester- schelde. Ook al blijft er een voet-/fietsveer, 'de boot' zoals we die nu kennen, verdwijnt. In deze Spiegel daarom aandacht voor de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland. We bewonderen een heel bijzonder affiche en kijken op verschillende manieren naar de geschiedenis van de veerdiensten in Zeeland. Ook in het muZEEum kunt u zich verdie pen in het verhaal van 'de boot'. De PSD-affiche van Jan Heyse is een artikel van Jan Hintzen over een affiche naar een ontwerp van de Zeeuwse schilder en grafi cus Jan Heyse. Jan Hintzen sprak met de kleinzoon van de kunstenaar over zijn werk in het algemeen en de PSD-affiche in het bijzonder. Cor Heijkoop vertelt in De PSD 'uitgevaren' op de Westerschelde de geschiedenis van de veerschepen op de Westerschelde. Met gevoelens van nostalgie wordt verteld over een maritieme activiteit die niet meer terugkeert. In Van Vlissingen naar Vlaanderen vertelt Marianne Gossije het verhaal van het veer over de Westerschelde. Zij neemt ons mee op een zeer boeiende reis door de tijd, vanaf de vroegste vermel ding van een veer tot aan de oprichting van de stoombootdienst tussen Vlissingen en Breskens. De stoker en de machinist zijn niet de eni gen die de boot gaan missen. De geschie denis van de veerdiensten is een geschie denis van mensen. Van personeel op de schepen en passagiers. Vervoer over water spreekt tot de verbeelding. Het heeft iets spannends, iets avontuurlijks. Wat deden de passagiers tijdens de overtochten, hoe kortte men de wachttijden? Hoe was het bij storm en mist? Het is niet voor niets dat veerboten, schepen als reismiddel een rol spelen in veel boeken. Ook zijn er aardige informatieve boeken verschenen over veer diensten. Vaak gaat het hier ook over de mensen die de schepen lieten varen. In de rubriek muZEEumnieuws kunt u vin den welke tentoonstellingen er de komen de tijd te bewonderen zijn. Ook hier volop aandacht voor de veren over de Wester schelde en het vervoer over de Zeeuwse wateren, vanaf 1800 tot heden. Tot slot nog even terug naar de stoker en de machinist. Zij dronken samen op de stoep een kommetje hete soep. Wij namen meestal een frietje, als we de boot hadden gemist. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2003 | | pagina 4