Jan Heyse heeft ook later nog enkele affiches en reclameplaten gemaakt, o.a. een affiche voor een concert. Zeeuws Archief, Zeelandia lllustrata III 1057, met dank aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen.) Ook Zeeuwse kunstenaars als W.J. Schütz en J. Heyse hebben tekeningen gemaakt waarvan affiches in steendruk vervaardigd zijn. Schütz tekende voor de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, Heyse dus voor de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland. Heyse was al eerder opgevallen door zijn Zeeuwse werk en zijn symmetrisch gesti leerde afbeeldingen, vergelijkbaar met het latere art-deco. Ook het behoren tot de kring, het organiseren van en deelnemen aan de Domburgse kunsttentoonstellingen, met o.a. Jan Toorop, gaven Jan Heyse be kendheid en aanzien. Hieruit is het te verklaren dat de directeur van de toenmalige Oosterscheldedienst der PSD in Zeeland een ontwerpop dracht voor een affiche aan hem verstrekte. Het affiche werd in steendruk, in de kleuren zwart, wit en groen vervaardigd in Amsterdam bij de Centrale Lichtdrukinrichting van het Filiaal Corn. Immig Zoon. Het affiche werd van 23 tot en met 27 juni 1920 in Middelburg geëxposeerd op de Tentoonstel ling van reclamemiddelen van de Vereniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Wal cheren. in het midden van de jaren dertig werd het affiche op nieuw gebruikt, nu als reclame plaat voor uitstapjes met schepen van de Provinciale Stoombootdiensten op de Zeeuwse wateren. Bronnen: - Rinus Antonisse, Varen tassen ouerlcanten, Middelburg 1978 Jan Hintzen, De oudste prentbriefkaarten en druk kerij De Vey-Mestdagh, uit Den Spiegel, Vlissingen 2001-1 Provinciale Zeeuwse Courant 5 april 1996 Ineke Spaander en Paul van de Velde, Reünie op 't duin, Zwolle 1995 Francisca van Vloten, In schoonheid verstild, Middelburg 1996 Gesprek met Philip Heyse, januari 2003 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2003 | | pagina 6