langs een gebaant padje tusschen de schor ren in tot aan de sloep, alwaar een voor een door de knegts in moesten geholpen wor den en arriveerden dus des avonts de klok ke 10 uuren van onse avontuurelijke reijs wederom in ons jagt. Wonden aanstonts het anker op en laveerden onder het fort Den Haack daar des nagts om 12 uuren aanquamen. Fort Den Haak lag even ten noorden van Vrouwenpolder aan het Veerse Gat. Saterdag Den 17 augustus ligten wij anker van onder de stadt Campveere 's morgens omtrent 6 uuren en laveerden met ooste wind en een klein koeltje zeer plaisierig de Roompot over. Passeerden om half 12 uuren de stadt Ziericzee en laveerden omtrent 1 uur over Zijpe en zeijlden Crammert over, alwaar Dominus Huët met zijn geselschap hebben ontmoet. Om half 5 uuren sijn wij onder de Plaat [OoltgensplaatJ ten anker gekoomen en na een kopje thee gedronken te hebben, stapten in de sloep om 't boo- vengemelde dorp de Plaat te gaan bezigti- gen. Het welk geschiet zijnde en na ons voorsien te hebben van runtvleesch en brood retourneerden om 7 uuren weder in ons jagt; de klokke 11 uuren wonden we derom anker en stevenden na de Willem- stadt. Zondag den 18 augustus. Na dat des nagts bevoorens om 11 uuren met een ooste wind van onder de Plaat waren vertrokken, sijn wij om 2 uuren aan de Willemstadt gearri- veert en aan 't hoofd vastgemeert leggende stapten wij om halfnegen uuren aan land; gingen na de kerk alwaar dominus Seegers hoorden prediken uit 1 Corinth. 2 vers 7. En wegens sijn voortreffelijke manier van voor stellen en aangenaamheijt van uiterlijke gesten wenschen wij hem liever de stadt Amsterdam als Vlissinge tot een stant- plaats. Dog zijn van gedagten indien ge melde predikant binnen 8 dagen daar niet beroepen word hij er dan nooit komen zal. Dominee Nicolaas Zegers (1700-1776) zou de sprong naar een grote stad nooit wagen: in 1 730 kwam hij in Willemstad aan en zou er tot zijn dood blijven. De klokke halftwaalf uuren retourneerden wij weder in ons jagt en maakten de tou wen los, laveerden met een ooste wind na de Moerdijck alwaar we de klokke 3 uuren aangekoomen zijn; stapten om 6 uuren aan land om de plaats eens te gaan bezien en bij den commissaris een waagen te huuren om na de stadt Breda te rijden. Maandag 19 augustus. Vanuit Moerdijk wordt per 'bolderwaagen met 3 paarden' een bezoek gebracht aan Breda. In herberg Ds. Petrus Nieuwland (Gemeentearchief Vlissingen, Historisch Topografische Atlas, cat.nr 1630) De Prins Cardinaal ontmoeten de reizigers Zeeuwse bekenden, in gezelschap van de It. collonel Gervais wordt een bezoek ge bracht aan het kasteel van de Prins van Oranje, 's Middags volgt een 'promenade' door de stad Breda en een bezoek aan de tuin van de Oranjes in Valkenburg. Ook be zoeken ze nog een kerkdienst van ds. Aegidius Burs Fruytier, die het gezelschap 'tracteert' op zondag 4 van de Heidelbergse Catechismus. Fruytiers broer Daniël stond sinds 1740 in Vlissingen. 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2003 | | pagina 10