Kaartje met Amsterdam en omgeving, 1760 uit: Nieuwe en zeer nette atlas van Zuyd-Hoiland... (Amsterdam, z.j.) Dinsdag 20 augustus komt het gezelschap aan in Dordrecht waar de juffrouwen' Vrolikhert met een bezoek vereerd worden. Hun broer Godewardus Vrolikhert zou tot 1785 predikant in Vlissingen zijn. Langs de Oude Maas zakken ze af naar Den Briel, daarbij dorpen als 's-Gravendeei, Oud- Beierland en Poortugaal passerend. Woensdag 21 augustus bezoeken ze in Den Briel Cornelis van Affelen en kopen 'in het voorbijgaan twee scholtjes en een zalm'. Passeren met 'mooij weer en een klein koeltje' Vlaardingen en Schiedam en ko men vervolgens aan in Rotterdam, waar neef Isaac Jacobus Rochussen, Raad bij de Admiraliteit te Rotterdam en ook al weer van Vlissingse komaf met een bezoek ver eerd wordt. Donderdag 22 augustus zien ze ondermeer buiten de Schielandse poort het blijspel 'de juffrouw Capitein' en de klucht 'het onbe- storve weduwtje'. Vrijdag 23 augustus nemen ze afscheid van de familie Rochussen en via Ouwerkerk en Moordrecht komen ze in Gouda aan. Zaterdag 24 augustus wordt het jacht door twee paarden de Kromme Gouwe door getrokken en via Boskoop bereiken de rei zigers Alphen waar ze een 'extra groote peperkoeck' kopen 'dog geen lekkere groove peperbollen'. Na een bezoek aan de familie De Bruin in Bennenbroek komt het gezelschap 's avonds in Haarlem aan. Zondag 25 augustus worden in Haarlem de nodige visites afgelegd en de onvermijde lijke kerdiensten bezocht, waaronder een dienst onder het gehoor van ds. Nieuwland, die 'bazuynen moest over den 24en zon dag'. Petrus Nieuwland had in 1753 de Vlissingse preekstoel verruild voor de Haarlemse. Maandag 26 augustus bereiken ze via Sparrendam de uiteindelijke bestemming: Amsterdam. Hier scheiden voorlopig de wegen van de Clijvers en de De Chuijs. Laatsgenoemden verblijven tot 9 septem ber bij de familie Le Brun in de Kalverstraat. De afspraak is om eikaar op die datum weer in Delft te ontmoeten om gezamenlijk de terugreis aan te vangen. Juli 2003 9

Den Spiegel | 2003 | | pagina 11