Maandag den 9 september zijnde den be stemden dag tot de terugreis, waren wij weder alle in 't jagt binnen Deft present. Vertrokken uan bovengemelde stad des na middags om 4 uuren met een weste wind, arriveerden om 7 uuren te Delfshaaven. Hadden 't geluk om aanstonts te konnen doorschutten en zeijiden met een klein koel tje voorbij de stadt Rotterdam, ankerden om half 12 uuren aan den Kinderendijck. Dinsdagh den 10 september des morgens om 6 uuren vertrokken wij van daar met een zuidweste wind en maakten om half 9 uuren de touwen aan 't hoofd van de stad Dordrecht vast. Om 10 uuren verlieten wij de gemelde stadt en de wind als boven sijn- de laveerden om een uur buiten de Kille; passeerende om 4 uuren de Willemstadt om half 6 uuren het dorp de Plaat en moesten wegens groote stilte om 6 uuren ankeren voor de Galathe. Des nagts om 12 uuren wonden wij wederom anker en zeijiden met een zuid zuidweste wind langzaam voort. Passeerden des woensdags morgens om 6 uuren de dorpen Ouwer- en Nieuwerkerck en om 7 uuren de stadt Ziericzee daar af en aan om 8 uuren met groote stilte moesten ankeren. Des morgens om 9 uuren na dat den haspel wederom uit de grond gehaalt was, vertrokken wij van onse ankerplaats met mooij weer en een zuidweste wind en laveerden seer plaisierig de Roompot over. Quamen om half 3 uuren op het veergat [Veerse Gat], Passeerden om half 4 uuren de stadt Campveere en om 5 uuren ankerden tusschen de plaetsen Wolphaartsdijck en Cortgeene. Stapten alle in de sloep (except de oudste juffrouw De Chuij, die zedert twee dagen zeer onpasselijk was) om de laatstgemelde stad te gaan bezigtigen. Daar niets merkwaardigs vonden, ais een lange straatweg over de kerk, aan beide de zijden seer net beplant met laanen, die zeer aan genaam voor den wandelaar zijn. Om 7 uuren des avonts retourneerden wij wederom in ons jagt. Bij ons retour bevon den dat de zieke juffrouw egter quaat kon- de doen; want willende ons ontkleden, vonden wij japons en mutsen toegenaaijt, die wij met de uiterste patiëntie moesten losmaaken. Donderdag den 12 september vertrokken wij met een noordooste wind ten 6 uuren van onder Cortgeene en zeijiden seer plai sierig voort tot onder het casteel van Rammekens, alwaar om half 10 uuren arri veerden. Des middags om 12 uuren wou den wij ankeren. Zeijiden tot even binnen de haaven van Vlissinghe, (na een salvo van 5 schooten gedaan te hebben) alwaar wegens de ondiepte aan de grond geraak te. Des nademiddags om 3 uuren stapten wij in de sloep en roeiden tot binnen de haaven, stapten aan landt. En dus hebben wij deeze zeer vermakelijke reis met de alleruiterste genoegen volbracht, voor wel ke genoote vrindschap dankbaarheijt van alle betuigt wierd aan onzen vrindelijken tractant. N.B. De straatnamen in de Vlissingse Schelde- buurt: Clijverstraat, Rochussenstraat en Hurgronjestraat, herinneren nog aan fami lienamen die in dit artikel voorkomen. Reisverslag: Gemeentearchief Vlissingen, Collectie Van der Os, cat.nr FB 29 Bronnen: Tegenwoordige Staat der Vereenigde Nederlanden - vervolgende de be.sch.ying van Zeeland. Amsterdam 1753 F.A. van Lieburg, Repertorium van Nederlandse her vormde predikanten tot 1816. Deel 1 predikanten. Dordrecht 1996. Jan de Ruiter, Het legaat van Hurgronje in: PZC 17 januari 2001 Nieuwe en zeer nette atlas van Zuyd-Holland, 't Sticht van Utrecht en een gedeelte van Gelderland, Amsterdam, z.j. 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2003 | | pagina 12