dat achterin de galerijen een afgesloten hok is '...waarin men geen zon of maan of eenig ligt kan zien, welke diend om de slaven (=gevangenen) wanneer zij het een of an der misdreeven hebben tot haar straf te zet ten'. Tewerkgestelden waren hier dus ook ondergebracht om aan het onderhoud van de stadsverdediging te werken. Drie uur lang duurt de bezichtiging en als dank voor de moeite van de sergeant ont vangt hij een 'fooijtje van 8 sesthalven' (één 'sesthalven' was ongeveer 0,13). Hierna lopen ze naar de Waterpoort en be zien het Gouvernementshuis, de kerk en de paradeplaats. Een kleine aantekening aan het einde van hun bezoek aan Bergen op Zoom vermeldt dat er op platen in de Schelde, tegenover het fort, ansjovis wordt gevangen. Zeeuwse bolwerken van Oranje Op zondag 1 juli rijden zij om acht uur 's morgens de stad uit, richting Tholen. Ze passeren de stad Tholen en komen uitein delijk aan in Gorishoek waar zij met een 'stijgerhengst' overgezet worden op Zuid- Beveland, bij Yersekendam. '...aldaar arriveerende huurden wij uoor 3 guldens een rijtuijg, het welk ons door het eiland rijdende in de stad te Ter Goes bragt. Het eiland door te rijden is de moeite waard wegens de uijtmuntende gesigten, de schoonste koorn en wij- land, en de magnificque buijtenplaatsen. Tusschen 4 en 5 uuren quamen wij te Ter Goes aan, en namen on- se intrek in het logement de Goude Leeuw. Wij besagen het voornaamste van de stad, welke zeer stil is dog net en zindelijk. Het fraaijste van de stad is de plaats daar het stadhuijs op staat en de haven als mede de wallen, hier zagen wij nog de resten van het plun deren van eenige over 6 a 7 weken voor ge vallen. Goes was op 30 januari een 'Oranjefurie' ten deel gevallen. Maar liefst achtenvijftig huizen van patriotten werden door de prins- gezinden aangevallen en geplunderd. Een getuigenverklaring vertelt dat men de hele nacht alles wat men voor ogen kreeg aan stukken sloeg met planken, stokken en zwaarden. Met de vermelde zes of zeven weken be doelt men echter niet deze opstand van de prinsgezinden maar vermoedelijk de ver jaardag van de stadhouder op 8 maart. De prinsgezinden namen opnieuw het heft in eigen hand en vielen de patriotten aan. Men tooide zich met oranje en liep met een oranjeboom door de straten. Ook reed men met een open kar, getrokken door vier for se mannen, door de stad waarop twee bontgeklede mannen die bij de huizen van patriotten een toespraak hielden. Die dag is er - afgezien van de kanonnetjes die men van voor het stadhuis meenam om toch enig gebulder te laten klinken - geen ge weld toegepast. Maar op het moment dat de beide heren Martens de stad bezoeken zijn de geplunderde huizen nog steeds goed zichtbaar en zien zij het laatste opstootje voor de plunderingen aan. Het gruwzaam oproer te Goes. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia lllustrata deel III nr. 264.) Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der wetenschappen ondersteunde de uit gave door af te zien van de vergoeding van de gebruiksrechten. 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2003 | | pagina 16