De volgende dag vertrekken de broers al om vier uur in de vroege ochtend uit de stad. Per schip gaan ze naar Veere waar ze om zeven uur aankomen. '...toen wij aldaar de haven inzeijlden wa ren alle de stadspoorten gesloten, en de stad in rep en roer. De burgers begeerden dat de Prins Erfstadhouder in sijn regten en uoorregten door Hfunne] Edfelen] de Staten van Zeeland als mede burgerijen in deselue gemainteneert wierden, en dat de oude re geringsconstitutie zoude op de oude uoet blijven. De stadsregering vergadert zijnde dien nagt, accordeerde het versoek, der burgerije van het stadshuijs vergadert zijn de eenige zogenaamde patriottische re genten moest opentlijk voor het volk op de puije van het stadhuijs sweeren, dat zij de oude constitutie zouden helpen maintenee- ren. Waarop terstond de Staaten en Oranjevlaggen van het stadhuijs en kerk- toorens en andere gebouwen en huijsen waaiden en de meeste burgers sig dien na- demiddag vrolijk maakten. Intusschen hoorde wij dat er te Middelburg meede ee nige bewegingen ontstaan waren, waarom wij resolveerden om deze dage en nagte te Ter Vere te verblijven, en te blijve logeeren in het logement de Toorn en deeden een vi site bij den Hfeejr Burgemfeestejr V.d. Loef [en] rekenmeester Marinussen, alwaar nigt De Vassij met haar kinderen uijt Middel burg gevlugt wegens de plundering van het huijs van Dr. Steveninck naast H[aar] Ed[ele] huijs staande, gelogeert was. De Bailluw van Ter Veere deed ons zeer veel be leefdheid aan. Veere was, als markizaat van het Oranjehuis, al eeuwenlang oranjegezind en ook de patriotten in het 'Ter Veere' van 1787 kregen het daar zwaar te verduren. Op 2 juli werden de patriottische regenten gevangengenomen en velen verlieten de stad, zij keerden in 1795 na de revolutie toch weer terug en namen alsnog hun plaats in de stadsregering in. Het gevluchte familielid had men duidelijk niet verwacht in Veere aan te treffen, maar die avond zal hen ongetwijfeld het hele voorval breed zijn uitgemeten. Dinsdag ochtend verblijft men nog in Veere, ver moedelijk is nog wat in de stad rondge lopen. 's Middags vertrekt men met een rijtuig naar Middelburg alwaar zij hun intrek nemen in het logement Het Wijnhuis. Bij aankomst was er nog wel enig rumoer in de stad maar de regering had inmiddels beloofd de oude constitutie na te leven en te herstellen. Verder waren overal de oranje vlaggen uitgehangen en tal van mensen droegen oranje linten en kokardes. Die zelfde namiddag kwam er een schip aan uit Sluis met het eerste bataljon van het regi ment Van Brakell. Toen men had vernomen dat de soldaten prinsgezind waren, trok de menigte eigenhandig het schip aan de kaai en bleef toekijken terwijl men debarkeerde en op de Markt de eed tot dienst van de prins afnam. Middelburg was weer enigs zins rustig geworden maar de dagen ervoor was de stad in uiterste beroering: '...van vrijdag tot maandags waren er 23 huijsen geplundert. Tweehondert man van het regiment Switsers van den gen[eraa]l Stockert was des zaturdags uijt Vlissingen en Veere binnen Middelburg gemarcheerd. Eene doctor Steveninck, wiens huijs staan de in de Noordstraat, bij de oude kerk zijn de een oud klooster, dat mede geplundert is, heeft sig en zijn huijs lange tijd, eenige uuren lang, gedefendeert met het schieten uijt de vensters en uijt de gaten onder zijn stoep. Men zegt dat hij zijn gansche huijs ondermeijnt had en met buskruijd zoude gevuld hebben indien hij tijd gehad had. Het volk plantede twee stukken canon op scheepsaffuijten in een steegje schuijns tegenover zijn huijs, en vermits zij dezelve niet regtover zijn huijs konde zetten, scho ten zij dikwijls tegens de muuren van het huijs, waardoor het gebeurde dat de huij sen daartegen over staande zeer bescha digd wierd door het wederom kaatsen van het schroot wierden de glasen inge schoten. Nadat gem[eld]e doctor sig lange tijd gedefendeert had, heeft hij agter over zijn muur door de tuijnen van zijne buuren weten te ontvlugten is in stilte uijt de stad geechapeerd. Zijn huijs, muuren be- Juli 2003 15

Den Spiegel | 2003 | | pagina 17