De gebroeders Martens handelden enkele zaken in Middelburg af, bezochten wat vrienden en bezichtigden de stad. Zij ver bleven nog enkele dagen in het oranjege- kleurde Middelburg. 'Van Middelburg zijn wij des zondagsnade- middag den 8 julij na Vlissingen gereden, en hebben aldaar gelogeerd in de Bije Korf. [Ha] het voornaamste uan de stad als het dok [en] de kerken etc. gezien te hebbende zijn wij den volgende dag den 9 julij des 's morgens ten 7 uuren scheepgegaan na Sluijs in Vlaanderen. Met een wakkere koel te dog tegenwind moetende meesvaltijd la- veeren, passeerende de zogenaamde Paardemarkt (een zandplaat voor de haven monding). Desnademiddags ten V/2 uur zijn wij te Sluijs gearriveerd...' Gezien de uitvoerigheid waarmee David Johan Martens de gebeurtenissen in Middelburg beschrijft lijkt het in Vlissingen vrij rustig te zijn geweest. En dat klopt, de Vlissingers hadden slechts geprotesteerd tegen de patriottische regering, wat met ka nonnen geschoven en hadden geëist dat al les bij het oude bleef, en dat lukte. Vlissingen was net als Veere een markizaat van Oranje en daarmee ook een echte Oranjestad. Er was slechts één incident met het schip van een, eveneens rondrei zende, burgemeester van Dordrecht. Een rood vlaggetje op zijn schip werd aangezien voor een patriottenvlag en dus als beledi ging jegens de prins. Het liep echter zonder verdere problemen af. Eind september 1787 ontstond er een groot oproer, waarbij alsnog ruim veertig huizen werden geplun derd. Het logement of hotel De Bijenkorf was het voornaamste van de stad. Vele belangrijke gasten verbleven in dit etablissement op de Bierkaai, thans Bellamypark 31. De Zuidelijke Nederlanden Ook in Sluis bezocht men de fortificatiën en er wordt opgemerkt dat het garnizoen Zwitsers erg klein is. Geen wonder natuur lijk want een bataljon hiervan was net even daarvoor naar Middelburg vertrokken om de rust te bewaren. Verder bekijkt men het eeuwenoude handelsstadje en na een maaltijd vertrekt men om half vijf naar Brugge met een gehuurd rijtuig. Men pas seert het 'gedemoliseerde fort St. Donaas' en het dorp Hoek waar het keizerlijke bu reau gevestigd was. Hier wordt de bagage geïnspecteerd. Daarna rijdt men langs het dorp Oostkerke 'latende aan de regterhand leggen het dorp St. Anna ter Muijden, en aan de linkerhand het steedje Damme.' Om ongeveer zeven uur 's avonds rijden de broers Brugge binnen en nemen zij hun in trek in het logement In het Hof van Commercie. '...wij waren door de makelaar Duijnkerken, wonende te Middelburg, bij missive gerecommendeert aan de H[ee]r Heene voornaam koopman in Vlaamsch linnen, bij wien wij ons terstond addres- seerden. Sfijn] Ed[ele] ontfing ons extraor dinair vriendelijk [en] versogt ons des 's avonds te soupeeren, dog waarvoor wij bedankten. Ook versogt S[ijn] Ed[ele] ons tegens de volgende dag ten eeten, het welk wij accepteerden, desselfs oudste zoon kwam ons den volgende dag (den 10 julij) 's morgens ten 9 uuren afhalen, welke ons het voornaamste van de stad liet besigti- gen. S[ijn] Edfele] geleijde ons na de kerk van St. Jacob, vandaar gongen wij na de kerk van St. Gillis welk pronkte met fraaje schilderijen door eene Gesen zijn geschil- dert. Verbeeldende de verlossing van de slaven uijt Turkijen, die hier jaarlijks aan komen en met schepen afgehaalt worden om het Roomsch geloof te omhelsen. Van daar gongen wij de Kom zien, daar de koopvaardij schepen aan deze stad aanko men, welke rontom met pakhuijsen be bouwt zijn, die de keijzer toe behooren, en welke tot gemak der kooplieden voor een geringe prijs aan dezelve verhuurt worden. Hierna besigtigden wij de abtdij der duijn- heeren. De tuijn van den abtdij is vermaart door de extra hooge beelden pijramides en heggen van palm. Deze is een zeer rijke abtdij. Men was toen ter tijd besig met het stigten van een nieuwe kerk in plaats van Juli 2003 17

Den Spiegel | 2003 | | pagina 19