de oude kerk welke zeer vervallen en oud is. Ma dit alles beslgtigd te hebben gongen wij bij de voorn[oemdej Heer Heene dineeren. Tenslotte maken zij, na het diner, nog een 'tourtje' door de stad en bekijken de fabrie ken en blekerijen voor Vlaams linnen en geruit bont, en ook een bezoek aan de St. Salvator wordt niet overgeslagen. '...op de markt staat een extra oud groot ge bouw met een hooge toorn, welken de hal der kooplieden is. Over het zelve staat de Waterhal door welk gebouw een der grach ten loopt waarin oud tijds een groot schip konde vaaren om aldaar de goederen te los sen, deze hal was half afgebroken, dog waar mede men was blijven steeken, ver mits er een groot dispuut over was geresen; [de] keijzer had uerbooden het zelve af te breeken. De stad Bruggen is een zeer groote dog ouderwetse stad, heeft magtig veel ker ken en toorens, en is na de groote der stad gerekend niet zeer volkrijk. Alhier liegt in guarnisoen behalven de stads soldaten een regiment keijserlijke soldaten van Biërsij, Bruggen is verdeelt in 7 parochiën en heeft een deftig dog antiecq stadshuijs. De Oostenrijkers deelden in de zogenaam de Zuidelijke Nederlanden (thans België) nog steeds de lakens uit. Keizer Jozef II had eerder een oorlog met de Republiek ge voerd over de Oostenrijkse bezittingen, de zogenaamde Successieoorlog. 'Woensdag den 11 julij zijn wij 's morgens circa 9 uuren met de barge na Gent geva ren, leggende 8 uuren van Bruggen. De barge is een vaartuijg wordende met zeijlen gevoert en te gelijk door 4 paarden voort getrokken. Op de agtersteven boven op het dek is een groote tent rontom met groene gordeijnen voor den winden toegemaakt, waaronder de Heeren en Dames wanneer zij het verkiesen kunnen zitten, bevreijd Kaart van Zeeland, een deel van Vlaanderen en Brabant, 1809. (lit: Zeeland in oude kaarten, (Tielt 1983) Den Spiegel

Den Spiegel | 2003 | | pagina 20