uoor zon en regen. Het roer van de barge loopt onder het dek, zo dat men op het dek onder de tent zittende geen ongemak van het stuuren van het roer heeft. Men gaat langs een trap na binnen in de barge, al daar komt men in het pavilloen, welke zo hoog van verdieping is dat men er regt in kan opstaan. Rontom het pavilloen zijn kleijne schuijfraamden, met nieuwerwetse zonschermen tegen de zonschijn behangen. Het plaffon van het pavillioen is wit met goud geschildert de wanden zijn met rood trijp in goude lijsten behangen. Regt tegen over de ingang staat een groote fauteuil van groot trijp, en eenige Fransche stoelen, een spiegel in het penant en rontom is hetzelve voorzien met kasjes. In het ruijm zijn de ap partementen voor geringere persoonen. Agter dezelve is de kook keuken, daar da gelijks gekookt en aan het spit gebraade word. Over deze zijn de wasch offaathok en een secreet. In het voorsteven van de barge vind men een groot kamer, mede met klijne schuijfraamden voorzien, dog is zo fraaij niet beschildert en minder kostbaar an meubilen als het pavilion. Rontom de- selve staan vastte banken met rood trijpen matrassen. In deze kamer is een schoor steen en een tafel als een hoefijzer, daar de passagiers van de le tafel als de tafel van het pavillioen vol is aan eeten. Nog is een appartement voor de schipper in het ruijm van de barge een berghof voor het keu kengereedschap. Op deze barge word heer lijk opgedischt met allerhanden zoorten van groentens, vleesch en gebraad, er word een eerste een tweede tafel gehouden. Van alles wat de tijd geeft kan men op de barge krijgen, ook allerhande wijnen, liqueuren, koffij en thee. Op de barge wa ren ontrent ruijm 60 passagiers van aller hande natiën zo heeren als dames ande re geringere persoonen. Circa 4 uuren des middags arriveerden wij te Gent...' De barge (Zuid-Nederlands voor trek schuit) was een veel voorkomend vervoer middel door de polderlandschappen van de Lage Landen. Het vervoer met de trek schuit was veel aangenamer dan dat met een rijtuig en ook minder afhankelijk van het weer, getuige het 'trek-schuyt-lof' dat werd opgenomen in een liedboekje uit 1664: Het heeft my nimmermeer behaeght Wanneer ick reysen moet Dat my een kar of wagen draeght 'k Gae alsoo lief te voet Noch liever vaer ick in een Schuyt Daer 't Paert de voortgangh maeckt. De uiterst gedetailleerde beschrijving hier boven is er een zoals velen de barge tussen Gent en Brugge beschreven: deze verbin ding was dan ook vermaard. De barge waar de beide broers mee voeren was net een jaar oud en was nog groter en luxueuzer dan de vorige, met een interieur volledig in Lodewijk XVI-stijlDe eerste klasse, 'de heeren en dame's zat comfortabel ruim in het paviljoen; daarbij kon men ook op het Model barge (uit 1786) voerend tussen Brugge en Gent uit: Een trekschuit voor koningen De Barge tussen Gent en Brugge. Juli 2003 19

Den Spiegel | 2003 | | pagina 21