-v Mr** j» Amer ei V.A'-^gJp Kaartje met de omgeving van Amerongen uit: Nieuwe en zeer nette atlas van Zuyd-Holland... (Amsterdam, z.j.) overnacht. De majoor reist ook de volgen de dag mee richting Beusichem waar een fourgon wordt gehuurd om mee naar Amerongen te rijden waar men enige tijd wil verblijven zolang de 'verregaande troub les en beweging' continueren, in Ameron gen verblijven ze in het Roode Hart waar ze bij aankomst bekenden uit Utrecht treffen die de stad zijn ontvlucht voor het rumoer. Zij zijn op weg naar het zomerverblijf en de broers worden uitgenodigd om zich bij het gezelschap te voegen, zolang het tumult aanhoudt. Zeven weken verblijven zij op de ridderhof stad 'Zuylesteyn' en in die tijd maken zij di verse tours door het rivierenland van Maas en Waal. Als de broers op 8 september naar Nijmegen rijden, is er in het verre Pruisen aanstalten gemaakt om de prins Willem V wederom in het zadel te helpen. De koning van Pruisen ziet zijn hulp als een vergelding voor de belediging die zijn zuster eerder bij Goejanverwellesluis werd aangedaan. De broers rijden naar het Orangistische Nijmegen, dat slechts gonst vanwege de kermis. Zij nemen hun intrek in De Palmboom. De volgende dag brengen zij hun complimenten over aan de prinses van Oranje die op dat moment alleen in het Valkenhof verblijft. Willem V is inmiddels in Amersfoort en wacht ongeduldig op zijn zwager, Friedrich Wilhelm van Pruisen die bijna de grenzen van de Republiek heeft bereikt. De Pruisen zouden wel afrekenen met die patriotten. De volgende dag be schrijft David Johan een militair spektakel: 'Donderdag 12 september zagen wij door Nijmegen passeeren circa 8.000 man Pruijsische troupes, de housaren van Eben (voorheen Zietken) een leger jagers ver schelde regimenten infanterie, welk volk er zeer stram[7] uijtzag vooral de housaren. De H[ee]r Hertog van Brunswijk welke het Pruijsisch leger in Holland zoude comman- deeren was selfs tegenwoordig en hief langs met de Princes van Oranje en het Vorstelijk huijs gesprooken voorbij wien de Pruijsische troupes defileerden. Ontrent half tien uuren arriveerden de housaren het duurde de geheele dag en volgende nagt 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2003 | | pagina 24