eer dat al het volk de bagage en artillerie met de Gierbrug was overgezet. Des 's an deren daags, 's morgens ten 6 uuren was de laaste transport op de Gierbrug. Het Pruijsisch leger marcheerde in 13 colonnen, 1 langs de Waaldijk op Gorcum, 1 tusschen de Waal en Rhijn, en 1 door de Veluwe op Haarden de twee laaste colonnen waren door Arnhem gepasseert, het Pruijsisch le ger was der vrijje passage Gelderlanden, het Sticht door de resp[ectiv]e Staten geac cordeerd.' Hij stopt met schrijven, vermoedelijk is er een en ander aanschouwd maar van note ren is het niet gekomen. De beide broers maakten wei een historische gebeurtenis mee: De opmars van de Pruisen die voor de overwinning van Oranje zou zorgen. Op 16 september hebben alle patriottische mi litairen de stad Cltrecht verlaten samen met vele mensen (voornamelijk patriotten): '...hoe doorzigtig, hoe verstandig ook, door een aangejaagde vrees en schrik waren zij ijlings uijt de stad gevloden, na Holland. Terstond 's morgens ten 8 uuren kwam er militaire bezetting uijt het campement van Zeijst en aan de Bilt in de stad Utrecht mar- cheeren, besettede de poorten forten andere wagten. Voor dit aller onverwagts en heuchelijk evenement kreegen wij te Nijmegen reeds zondags 's avonds tijding, t'welk wij niet vast geloven konden en om die reeden deeden wij een visite bij den H[ee]r Burg[emeeste]r van Lgnden die ons de tijdinge confirmeerde. De thuiskomst Zij zetten die maandag, 17 september, koers naar Utrecht. Althans dat proberen ze, want ze kunnen geen rijtuig vinden, en ook de volgende dag lukt het niet. Uiteindelijk besluiten ze om met de post wagen naar Arnhem te rijden en daar een rijtuig te huren naar Utrecht. Helaas wil dit ook niet geheel lukken want dit rijtuig kan hen slechts tot aan Amerongen brengen waar ze vermoeid hun intrek nemen in het bekende Roode Hart. Die nacht trekken Pruisische en Prinselijke troepen naar de steden die onder het 'juk der patriotten' staan. Het Oranjehuis zegeviert en stuk voor stuk kleuren de Nederlanden weer oranje. David Johan noteert aan het einde van zijn drie maanden durend journaal: 'Woensdag 19 september vroegtijdig afrij dende arriveerden wij circa 10 uuren te Utrecht in volmaakte welstand na een ab sentie van ontrent 7 maanden, onse broeder en susters en goede vrienden mede in een volmaakte welstand ontmoetende. De broers zijn veilig thuisgekomen En op 20 september keert ook Willem V met zijn eega Wilhelmina van Pruisen naar huis. In grote triomf wordt hij Den Haag binnengehaald. Het is een relatieve rust, want het blijft rommelen in de Neder landen. In 1795 vlucht hij opnieuw maar ditmaal naar Engeland, op de loop voor 'die kale Fransen.' Reisverslag: Utrechts Archief, Collectie Martens van Sevenhoven (toegang 1002), inv.no. 390 Bronnen: Wijnen, H.A. van, 'Vorst Willem, het is alles uw schuld!' Oranje en de ondergang uan de Republiek bij de omwentelingen, Amsterdam 1987 Dijk, F. van, Goes in de patriottentijd, Zaltbommel 1969 (Overdruk uit: Spiegel der Historie jaargang 4, no. 2 en 3) Rek, J. de, Prinsen, Patriciërs en Patriotten, Baarn 1967 - Colenbrander, dr. H.T., De Patriottentijd, hoofdzake lijk naar buitenlandsche bescheiden, deel III (1786- 1787), 's-Gravenhage 1899 - Peters, C.H.J., Vlissingen in de Patriottentijd 1780- 1787, Vlissingen 1987 - Geyl, dr. P., De Patriottenbeweging 1780-1787 (Patria), Amsterdam 1947 Een trekschuit uoor koningen, de barge tussen Gent en Brugge, uitgegeven door het Bijlokemuseum te Gent, Gent 1993 - Staring, W.H.C., Maten, gewichten en munten, Arnhem 1980 Juli 2003 23

Den Spiegel | 2003 | | pagina 25