wij de indiscreete behandeling uan onsen voerman aan den heer van Baarlant; die zwoer hem te zullen straffen voor die bruta- liteijt. Het theedrinken verrigt zijnde ging het gantsche gezelschap zig diverteeren met een wandeling door de plantagie, wel kers aanleg seer gepresen wierdt. Geretourneert zijnde en na dat de Baar- lantsche vrinden vertrokken waaren, wierd in propositie [voorgesteld] gebracht een ge- droogt visje met een boterham te eeten, 't geen geapprobeert [goedbevonden] en ge daan wierdt. De bewoner van Slot Barbestein was in 1754 lsaak Hurgronje, telg uit de Vlissingse familie Hurgronje. De Hurgronjes verdien den met de kaapvaart en tal van politieke functies op lokaal en provinciaal niveau een meer dan behoorlijke boterham. Isaac Hurgronje, weduwnaar van Johanna van Dishoeck, overleed in 1776. Het echtpaar had geen kinderen. Hurgronje liet wel een fonds na waarop Heinkenszandse bruidspa ren een beroep konden doen; een fonds dat vandaag de dag nog steeds bestaat. Des avonts om halfagt uuren na bovenge melde heer Hurgronje en desselfs huis vrouw bedankt te hebben, wierden wij door desselfs rijtuig in Sloe gebragt. Aldaar komende vernamen geen knegts gelijk af- gesprooken was dat het jagt van Baarlant des morgens zoude vertrekken en in het Sloe ten anker koomen. Resolveerden dier- halven bij een boer een weinig te logeeren. Het lang vertoeven van de knegts van 't jagt deedt ons voorneemen wat op den dijck te gaan wandelen. Niet lang voortge gaan zijnde saagen iemant aankoomen en naderende bevonden Jan de Rugter de knegt van 't jagt te zijn. Keerden zeer verge noegt na onsen veerman, en nadat de koet sieren thuijnman van d' heer Hurgronje af- gedepescheert waaren, nam elk een pakje of mandtje op en zakten voort over den dijck van welke de jongste juffrouw De Chuij bijna een lelijke val zoude hebben ge daan, bij aldien haar edele de preesentie niet gehad had sig aan 't lange gras vast te houden en dus het verder afrollen belet had. Eenigen tijd voortgewandelt hebben de quamen wij op de schorren en gingen met een lantaarn voortgeligt wordende Kaartje met onder andere het Volkerak met het daaraan liggende Willemstad, ca. 1760 uit: Nieuwe en zeer nette atlas van Zuyd-Holland... (Amsterdam, z.j.) Juli 2003 7

Den Spiegel | 2003 | | pagina 9