Schandaaltjes in het leven van de Evertsens? Nergens te vinden. We zien hier keurige, bescheiden mannen, vakbekwaam. Over hun privéleven is weinig bekend. Misschien heeft dit te maken met hun calvinistische achtergrond. Roos: 'Natuurlijk had ik graag berichten ge vonden over een Evertsen die bij zijn buur vrouw in de bedstede kroop, maar die ver halen zijn er niet'. Portretten zijn er ook niet. Van de familie Lampsins zijn wel portretten. Wellicht maakt de Roomse afkomst hierin verschil. Een heel bijzondere vrouw in het verhaal van de Evertsens is Maayken Jans, 1573-1647 Zij was de vrouw van Jan Evertsen. Zij was ook de moeder van twee luitenant-admira len en twee kapiteins die allen sneuvelden in dienst van de Admiraliteit van Zeeland. Na de dood van haar man in 1617 zorgt zij voor het gezin met elf kinderen. Zij zorgde dat haar zonen een plaats kregen op sche pen van de admiraliteit. Talrijk waren haar brieven aan de raden van de Admiraliteit van Zeeland. Hiervoor zijn verwijzingen in het archief van de Rekenkamer. In ieder ge val is haar handtekening bewaard. Hoeveel is bewijs en wat is afleiden of misschien verbeelden? Als oud zeeman kan Doeke Roos zich beter inleven in de levens van deze mannen. Misschien is hij hier en daar meer verteller dan wetenschapper, maar zijn nautisch technische kennis geeft een extra dimensie aan het geheel. Wat betreft de vrouwen van de Evertsens, opvallend is wel dat de vroege Evertsens trouwden met kapiteinsdochters, terwijl de latere Evertsens trouwden met regenten- dochters. Sociaal gezien een trapje hoger op de ladder. Tot slot: over de verdenking van bevoor oordeeld zijn, teveel Zeeuws denken? Dit is niet juist. Het gaat hier over de Evertsens, bescheiden, vakbekwame man nen, trouw aan de oorlogsvloot. Schanda len, pikante details zijn nergens te vinden. Misschien is de lezer hier teleurgesteld, maar het is niet anders. In verhalen over bijvoorbeeld de Trompen wordt gesproken over hun schittering en ook over schandalen. Voor de Evertsens geldt dit alles niet, volgens Roos. Het gaat er in varen en vechten om mari tieme activiteiten in juiste proporties te zien. Boekgegevens: Twee eeuwen uaren en vechten 1550-1750, Hetadmira- lengeslacht Evertsen Gitgave: Doeke Roos Productie: ADZ Vlissingen ISBN 90-90161779 Prijs 32,50 Verkrijgbaar bij de boekhandel of bij de schrijver zelf (gesigneerd) 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2003 | | pagina 12