In de tweede bijeenkomst (6 november) staat het archiefonderzoek centraal. Welke bronnen zijn er en hoe kom ik aan gege vens over de woonhuizen. Hierbij valt te denken aan kadastrale gegevens, gegevens uit notariële archieven over vroegere eige naren: belastingregisters die een beeld ge ven van de waarde in vroeger tijd. Ook ou de bouwtekeningen (vanaf ca. 1890) vormen een documentatiebron. Soms komt de naam van het huis uit archiefonderzoek naar voren. De derde bijeenkomst (13 november) heeft als onderwerp het bouwhistorisch onder zoek. Hierbij worden de constructieve as pecten van het huis behandeld: bakstenen muren en hun ouderdom, houten kappen, ramen, deuren en hun details. Centraal staat hierbij de vraag 'wat zie ik?' en 'hoe lees ik?' de geschiedenis van het huis aan de hand van bouwsporen. In de vierde bijeenkomst (20 november) komt het interieur van het Zeeuwse woon huis aan bod. De specifieke kenmerken van het woonhuis en de vroegere indeling worden hier behandeld. Hierbij valt ook te denken aan schouwen, plafondschilderin gen, lambriseringen en de trap. Op de vijfde bijeenkomst komt onderhoud, restauratie en advies aan de orde. Het be schermen van oude bouwconstructies, onderhoud en herstel is hierbij een belang rijk item. Daarnaast wordt ingegaan op de rol van de overheid hierin: de regels en subsidies. Op zaterdag 15 november wordt een stads wandeling door Vlissingen gemaakt. Aan de hand van tal van concrete voorbeelden en plaatsen wordt een beeld gegeven van de monumentenzorg in de praktijk en de tastbare en zichtbare geschiedenis van de stad. Vlissingen heeft bijna 300 beschermde rijksmonumenten. Het overgrote deel be staat uit woonhuizen of bedrijfspanden in de binnenstad. Daardoor kan Vlissingen met recht een 'monumen- tenstad' genoemd worden en neemt het, wat aantal betreft, een middenpositie in op de lijst van Mederlandse monu mentensteden. Het begrip monument is overigens rui mer dan 'beschermd monu ment'. In de stad zijn ook ob jecten te vinden die wel als monument worden aange duid (kunstwerken, straat- meubilair o.a.) maar die geen wettelijke bescherming hebben. Begrippen als Monumentenwet, Rijkslijst en Beschermd Stadsgezicht zul len in de cursus ook ge noemd worden met hun be tekenis. Deze drie woonhuizen (oorspronkelijk gebouwd in de Kolvenierstraat) zijn een voorbeeld van de Vlaamse invloed op het Zeeuwse type Renaissance woonhuis en dateren uit 1633. In de jaren zeventig van de vorige eeuw werden ze als gevolg van de stadssarnering afgebroken en in 1975-1977 herbouwd op het Plein Vierwinden. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen, foto A. van Wyngen d.d. 20 april 1978) Monumenten bepalen vaak het karakter van een stad of buurt. Ze staan er vaak al heel lang en leven in de her innering van de eigenaar, 12 Den Spiegel

Den Spiegel | 2003 | | pagina 14