maar ook voor alle mensen die belangstelling hebben voor ge schiedenis of oude steden. Het Gemeentearchief constateert dan ook een toenemende vraag naar informatie over het monumen tenbestand of over individuele panden. De cursus probeert al vast antwoord te geven op veel gestelde vragen. Bij de cursus zal ook documentatiemateriaal ter inzage worden gegeven of be schikbaar worden gesteld. Het grootste deel van het monu mentenbestand komt uit de peri ode 1600-1900. Inmiddels be ginnen ook woningen van voor de oorlog, uit de periodes van Jugendstil en Amsterdamse School tot het erfgoed te beho ren. Waar nodig zullen ook recente ontwik kelingen belicht worden. Een monument moet in beginsel vijftig jaar oud zijn om be schermd te kunnen worden. De huidige lijst van Vlissingse monumenten houdt dan ook op bij 1945. Ook zal aan de hand van voor beelden blijken, dat Vlissingen een even rijk en interessant verleden heeft als andere Zeeuwse monumentensteden, zoals Zierikzee en Goes. Er kan zelfs op enkele plaatsen gesproken worden van een ty pisch Vlissingse stijl. De cursus beperkt zich tot de Vlissingse woonhuismonumenten. De grote objecten als Jacobskerk, Gevangentoren en Keizers- boiwerk blijven dan ook buiten beschou wing. Andere grote gebouwen (bijvoorbeeld het Militair Hospitaal aan de Korenstraat) zijn inmiddels tot appartementen verbouwd en gerestaureerd en kunnen zonodig be handeld worden. Het bouwkundig onderzoek in Vlissingse monumenten gebeurt tot nu toe slechts sporadisch. Inmiddels is bij een paar pro jecten onderzoek gepleegd, waardoor een steeds beter beeld ontstaat van het Vlissingse woonhuis. In veel gevallen is sprake van bouw of verbouw in fases. Een opname gemaakt tussen 1970 en 1974 van een gevelwand met gerestaureerde en niet-gerestaureerde woon- en pakhuizen in de Molenstraat te Vlissingen. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Beginnend met een eenvoudig huisje en uitgroeiend tot een kapitaal woonhuis. Doel van de cursus is de sporen te volgen en misschien zelfs in eigen huis op ontdek kingstocht te gaan om te ontdekken wat het oudste deel is en wat later is toege voegd. Het zal blijken dat monumenten geen starre objecten zijn, maar met iedere generatie of mode weer zijn aangepast aan de wensen van de bewoners. Vooral ramen en gevels zijn vaak gewijzigd. Aan de hand van de fotocollectie in het archief kan vaak al een beeld worden verkregen van de af gelopen honderd jaar. Doel is uiteindelijk tot herkenning en waardering van onze ei gen geschiedenis te komen. Aanmelding: ZVCJ-bureau, Postbus 724, 4330 AS Middelburg, tel.: 0118-634800, fax: 0118-626789, e-mail: vu-zeell@csnet.nl. Inlichtingen: ZVU (tel.: 0118-634800) of SC EZ (tel.: 0118-670870). Cursusgeld: ZVCl-leden en Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlis singen: 75,00, niet leden 100,00. Over te maken op giro 498653 t.n.v. penning meester ZVCl Middelburg. Oktober 2003 13

Den Spiegel | 2003 | | pagina 15