Grand Hotel Britannia waar door de heeren overnacht werd. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) gelicht. Gaan eerst schaften daar de boeien van deze mijnen ondergestroomd zijn. Te 12.15 uur wordt doorgegaan met lichten der laatste mijnen. 13.45 uur anker op, naar de haven. Meren te 14.15 over SB langs de voorste ponton. 16.15 uur passagiers aan de wal. Uit het journaal van Hr. Ms. M 4, een tot mijnenveger verbouwde sleepboot: Woensdag 1 mei 1935: 07.45 uur verlaten haven, houden oefening. Posthouden zonder tuig. 10.35 - 11.10 houden veegoefening op mij nen VIDAR met veeglijn. Werpen Duitse boeien. 11.25 uur boeien oppikken. 12.45 komen ten anker op 17 M. BB's an ker. Peiling Jacobstoren 322 NO toren Breskens. Op AM postvaren zonder tuig. 15.35 uur meren langs M 1 in nieuwe ha ven. De vermeldingen: boeipikken voor officie ren, passagiers aan de wal, werpen Duitse boeien wijzen er op dat met de gasten een oefening is gehouden. Hun namen staan niet in de journalen vermeld. Misschien vond de marine het toch een genante kwestie en was men bang voor moeilijkhe den met Engeland of Frankrijk. Na Vlissingen stond een bezoek aan Willemsoord op het programma. Over het vertrek uit de Scheldestad is niets bekend, het verblijf in Willemsoord valt buiten het bestek van dit artikel. Twijfels aan dit spookbezoek worden weggeno men door een brief van Wassner d.d. 12 juni 1935. Daarin be dankt hij namens de opperbevel hebber van de Kriegsmarine, ad miraal Raeder, de Nederlandse marine voor het bijzonder vrien delijke onthaal van de Duitse of ficieren in de periode 29 april tot 4 mei 1935. Een week later informeert onze marinestaf naar het gebruik van speciaal schoeisel aan boord van Duitse mijnenvegers. Die kwestie is ter sprake gekomen tijdens het bezoek van de Duitsers aan Vlissingen. Ook hier weer het bewijs dat het daadwerkelijk heeft plaatsgevonden. Ook na deze periode bleven de betrekkin gen tussen de Koninklijke Marine en Kriegsmarine hartelijk. Dat was zeker te danken aan het optreden van Wassner, in middels tot schout bij nacht bevorderd. Zijn optreden werd zo gewaardeerd dat de chef van de marinestaf Furstner in juli 1937 een voorstel indiende om hem een koninklijke onderscheiding toe te kennen. Helaas mocht het niet zo zijn, in augustus 1937 overleed Wassner en het decoratievoorstel werd ingetrokken. De marinestaf condo leerde zijn weduwe met het verlies van haar man die men als een groot vriend had leren kennen. Het is maar goed dat Wassner de Tweede Wereldoorlog niet meer heeft meegemaakt want toen werden de hartelijke betrekkin gen tussen beide marines op ruwe wijze verstoord... Bronnen: Nationaal Archief, Den Haag: archief Marinestaf 1886-1942, journalen Douwe Aukes en M 4 Instituut voor Maritieme Historie, Den Haag: gege vens betreffende Ml en M 4 Duitse dienstgegeoens betreffende Freystelle Berlin madl, Hagen, John - Stadtarchiv Kiel: KielerZeitung - A.S. de Leeuw: Nederland in de wereldpolitiek 1900 - heden. Den Spiegel

Den Spiegel | 2003 | | pagina 20