Arehiefnieuws Tentoonstelling Parels in het land, het Walchers landleven in het tijdsgewricht 1940-1945 Werken in olieverf, acryl en hout van Cees van der Burght Adri Meerman Het Gemeentearchief Vlissingen heeft het thema van de Open Monumentendag op zaterdag 13 september 2003 aangegrepen om in samenwerking met Cees van der Burght deze tentoonstelling te organiseren. Voor het landelijk thema van deze dag is namelijk 'Boerenbouw' gekozen met als onder titel 'Monumenten van het agrarisch bedrijf'. Als stadsjongetje kwam Cees tijdens de di verse evacuaties gedurende de Tweede Wereldoorlog in aanraking met het platte land van Walcheren. Hij raakte hierdoor sterk geïnspireerd en begon al vrij snel met het vastleggen van zijn ervaringen in de vorm van tekeningen, aquarellen en beeld snijwerk. In deze tentoonstelling komt het resultaat van zijn ervaringen volledig tot uiting in schilderijen in olieverf en acryl en hout sculpturen, waarin het Walcherse platteland met de specifieke boerderijen en kleder drachten op een documentaire wijze wordt geïllustreerd. Het leven van de in 1931 te Vlissingen ge- Gepolychromeerd iindenhouten beeldje van een vrouw uit Aagtekerke in hoerendracht Olieverfschilderij van de hofstede Lammeren- burg tijdens de Tweede Wereldoorlog boren Cornelis van der Burght wordt nog steeds beheerst door de Tweede Wereld oorlog. Dagelijks is hij in zijn atelier te vin den waar hij in diverse technieken zijn her inneringen aan deze periode voor het nageslacht vastlegt. Als jongetje zat hij reeds tussen de puinhopen van het door oorlogsgeweld verwoeste Vlissingen te schetsen. Op zestienjarige leeftijd besloot hij les te nemen bij de in Vlissingen woon achtige Vlaming Gerard Jacobs, tevens op richter van de kunstkring Het Zuiden. Na het behalen van zijn diploma technisch tekenaar trad hij in dienst van de lucht macht als technisch illustrator en tekenaar. Nadat hij in 1986 met pensioen was ge gaan, ging hij door met het reconstrueren van de oorlogsperiode (vooral de invasie op Walcheren in 1944) in technische teke ningen, maquettes en schilderijen. Veel van zijn werk is in 1996 geschonken of in bruikleen gegeven aan het Gemeente archief Vlissingen en het toenmalige Stede lijk Museum Vlissingen. In november 2004 zal het 60 jaar geleden zijn dat de geallieerde landingen op Walcheren plaatsvonden. Als opmaat van een kunstzinnig en historisch project, waar- Oktober 2003 19

Den Spiegel | 2003 | | pagina 21