aan Cees van der Burght op dit moment bezig is, zal op de tentoonstelling een hou ten gepolychromeerd beeldje te zien zijn van een jongetje (we noemen hem Ceesje) met een helm en een schooltas. De tentoonstelling is gratis te bezichtigen tot en met 10 oktober 2003 in het Gemeen tearchief Vlissingen aan de Hellebardier- straat 2 op maandag t/m donderdag van 9.00 - 16.30 uur. muZEEurn-nieuws W1LBERT WEBER 'Glorie en Rampspoed' Zeeuwse voor- en tegenspoed uit de rijke collectie van het KZGW Het zijn vaak de rampen en de glorieuze momenten die graveurs en tekenaars inspi reerden om deze gebeurtenissen vast te leggen. De afbeeldingen zijn interpretaties van contemporaine kunstenaars. Zeeland heeft door de eeuwen heen ver scheidene overstromingen gekend. Ze had den allemaal grote gevolgen, maar een overstroming in 1808 in Kruiningen wordt bijna fotografisch weergegeven. De weer gave is vrij afstandelijk. Na de ramp van 1953 worden er tekeningen gemaakt waar bij de schade en menselijke ellende veel meer invoelbaar zijn. Een afbeelding van een verdronken dorp in Zuid-Beveland uit de 18e eeuw is zelfs een heel romantische interpretatie. Vergelijkbare verschillen in interpretatie zijn terug te vinden in het onderwerp 'de strijd om de Westerschelde'. Het beleg van Zierikzee in 1304 wordt door een achttien de eeuwse kunstenaar sterk geromanti seerd. Een ets van het Middelburgse stad huis na het bombardement in 1940 straalt de somberheid uit, die veel Middelburgers er bij ervaren zullen hebben. Kunstenaars zijn gelukkig ook geïnspireerd door glorieuze momenten. Politiek was een dankbaar onderwerp net als het huis van Oranje. Veel Zeeuwen wilden ook pronken met datgene wat zij hadden bereikt. Dit re sulteerde in fraaie tekeningen van buiten huizen, spotprenten, maar ook persoonlijke momenten zijn vereeuwigd. Toen in 1903 de burgemeester van St. Kruis zich 25 jaar voor het dorp had ingezet, werd dit feit vastgelegd in een fraaie tekening. In de achttiende eeuw was een zilveren bruiloft aanleiding voor de productie van een pen ning. Als de dames De Man in een nieuw huis in Middelburg gaan wonen, is dat een reden voor inwoners uit Middelburg om hen een herinneringsblad aan te bieden. De toe komstige aanleg van spoorweg en kanaal leidde in Middelburg tot een grootse allego rische optocht. De expositie Glorie en Rampspoed is sa men met het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen (KZGW) ge maakt. Een deel van de werken is ook te zien in de gelijknamige agenda 2004 van het genootschap. Deze fraaie agenda is ook te koop bij het muZEEum. Het genootschap, opgericht te Vlissingen in 1769, beschikt over een zeer rijke collectie tekeningen, aquarellen en prenten die een beeld geven van het roemrijke verleden van Zeeland. De expositie is te zien van 19 sep tember tot en met 11 januari 2004. 20 Den Spiegel

Den Spiegel | 2003 | | pagina 22