-*/ Het ms Koningin Wilhelmina in de haven van Vlissingen, vanaf 1960 varende van Hoek van Holland naar Harwich. De schrijver van dit artikel zette op dit schip van de SMZ zijn eerste schre den als 'zeeman'. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen: foto J. van Dam) Zoals bekend werden de activiteiten van de Zeeland vrijwel direct na de oorlog van Vlissingen (waar de euforie in 1875 begon) verplaatst naar Hoek van Holland. Naast allerhande min of meer bekende tri viale redenen, zo waren de kaden na de oorlog verwoest en was het Duitse achter land grotendeels gebombardeerd, waren er argumenten genoeg om het verplaatsen van de hele SMZ-operatie naar de Hoek te legitimeren. Er zijn inmiddels ook meer on eigenlijke argumenten aan te wijzen waar door de Zeeland Vlissingen verliet. Speelde de gemeente Rotterdam misschien ook een achteraf ietwat dubieuze rol in die beslis sing? Hoek van Holland had eind jaren zestig, be gin jaren zeventig iets ondefinieerbaar troosteloos: de lange, op hete zomerdagen geheel verlaten en onder de hitte gebukt gaande Prins Hendrikstraat, de hoge Zeelandflats, de seinpost, de lege perrons van het al even troosteloze station. Er viel dan ook weinig te beleven. Omdat ik te ver weg woonde voor de klassieke 24- uur op/24-uur af dienst verbleef ik dus per manent aan boord. Bij hoge uitzondering kreeg ik een buiten hut toegewezen waar tijdens vrije momen ten (je mocht je als bemanningslid ook in vrije tijd niet in de passagiersverblijven op houden!) werd geschreven aan impressies en ander gedachtegoed. Jaren later, toen ik me reeds lang had gevestigd als erkend film- en televisiemaker, culimineerden de ze in het idee een film te wijden aan het rei len en zeilen van de SMZ. Om naast eigen zoektochten in archieven en bibliotheken meer materiaal te vinden werd een oproep in de PZC van december 2002 geplaatst waarna Ab van der Sluis er een redactioneel item van maakte. Dit arti kel heeft een onverwachte hoeveelheid ver halen, foto's, affiches, ansichtkaarten en wat al niet opgeleverd. Maar bovenal viel het aantal oprecht emo tionele reacties op. Een en ander resulteerde in zeer frequente bezoeken aan Walcheren waarbij bellers en schrijvers werden bezocht en aangehoord. Maar ook Hoek van Holland werd uiteraard niet uitgesloten. Daar wonen immers de meeste ex-SMZ'ers. Oktober 2003 5

Den Spiegel | 2003 | | pagina 7