1 JU Daarnaast spelen zeer boeiende interviews met onder anderen Jan Weug, ex-directeur van De Schelde, Theo de Meester, ex-bur- gemeester Zierikzee en kleinzoon van een der meest spraakmakende oud-president- directeuren en president-commissarissen die de Zeeland heeft gekend, mevrouw Ouwehand, weduwe van een van Zeeland's meest beroemde gezagvoerders, de heer De Muijnk, 99 jaar oud, waarvan 66 in dienst van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, ex-passagiers, ex-directieleden, een belangrijke rol. Een ander repeterend thema is de 'passio nele poëtische verhouding' van de schrijver annex regisseur van de film met het eerder genoemde en door veel ex-werknemers verguisde ms Koningin Wilhelmina. Ver guisd omdat immers haar afgeplatte schoorsteen ontsierde en veel te ver naar achteren was geplaatst, ze geen roll-on roll- off schip was (terwijl dat, toen ze gebouwd werd, de nieuwe trend leek te zijn), ze wel iswaar stabilisatoren meekreeg en een enorm vermogen en dus ook snelheid kon ontwikkelen, maar verder: nee! Ik hield wel van haar, zoals de poëtische ontboezeming aan het begin beschrijft. De Wilhelmina is in mei 2001 in India eerloos gesloopt... De film wordt nadrukkelijk gelardeerd met een enorme hoeveelheid archiefmateriaal waaronder authentieke filmbeelden uit de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw van bouw en tewaterlatingen, doopgele- genheden, tot delen uit presentatiefilms die in de loop der jaren zijn gemaakt. Ama teuropnamen geven een indruk hoe het le ven aan boord van de Zeelandschepen ver liep. Ook gefilmde aankomst- en vertrekmo- menten in het oude Vlissingen, waar je je horloge op gelijk kon zetten, zijn van een ontroerende schoonheid. Het is de producent tijdens het gevolgde productietraject wederom duidelijk gewor den dat een dergelijk project pas goed tot zijn recht komt als verschillende instanties van de importantie van zo'n project zijn overtuigd en meewerken. De hartelijke medewerking van bijvoorbeeld de mede werkers van het Gemeentearchief Vlissin gen, het muZEEum, KMS, het Maritiem Museum Rotterdam, maar ook het Ge meentebestuur van Vlissingen die het initi atief ondersteunt met een financiële subsi die. De uiteindelijke opnames, die in mei 2003 gestalte kregen en duurden tot eind sep tember dit jaar, worden in de maanden ok tober en november gemonteerd en verder afgewerkt. Ik hoop oprecht dat de film een journa listiek vervolg krijgt omdat een aantal vra gen binnen de documentaire niet kan wor den beantwoord. Maar daar zijn dan ook organen als Den Spiegel voor op de markt! Het ms Koningin Wilhemina in de buitenhaven van Vlissingen. De harmonie Ons Genoegen zorgde op 5 september 1963 voor een muzi kaal welkom toen de honderden oud-leerlingen van de Vlissingse zeevaartschool aankwamen na een tocht, die in Hoek van Holland begon nen was, ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de school. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen: foto archief PZC) Oktober 2003 7

Den Spiegel | 2003 | | pagina 9