De Virgen del Pilar op de Boulevard Ad van Dijk Op een paar oude plattegronden van de Vlissingse zeewering zijn nauwkeurig de grenzen getekend tussen de dijkvakken die op kosten van de polder Walcheren werden onderhouden en voor rekening van de stad Vlissingen kwamen. De oudste kaart geeft een beeld van 1491. Bij één van de die grenzen staat geschre ven: 'Hier placht te staan Onse Lieve Vrouwe Staecken', op een andere kaart 'Paalsteen van Onse Vrouwe'. Hier heeft aan het begin van de tegenwoordige Boulevard Bankert een Mariabeeld op een paal gestaan, langs de toegangsweg van het dorpje Oud-Vlissingen naar de West- poort van Nieuw-Vlissingen (nu Gevangen toren). Dat beeld was kennelijk weer ver dwenen toen de kaarten werden getekend, misschien door de Beeldenstorm, wellicht door een andere storm. De paalsteen ech ter was als een soort grenspaal op de dijk blijven staan. Zo'n kaart geeft ons een curieuze kijk op het middeleeuwse Vlissingen, nog trouw aan de kerk van Rome en de koning van Spanje. In Bergen op Zoom stond ook zo'n beeldje, evenals in het Antwerpen van de 15e eeuw. Die devotie van schippers en varensgezel len bleek erg profijtelijk voor de kerkelijke kas te zijn. Dan dringt zich plotseling een merkwaardi ge overeenkomst op met Nuestra Sehora del Pilar in Zaragoza langs de oever van de rivier de Ebro in Noord Spanje. Daar ver scheen in het jaar 40 na Christus de maagd Maria aan de evangelist Jacobus de Meerdere. Ter nagedachtenis aan die ont moeting werd op deze plaats een marme ren zuil opgericht, die later werd bekroond door een Mariabeeld, de Virgen del Pilar. Daar werd vervolgens een kapel omheen gebouwd, Later een grote basiliek, die een geliefd bedevaartsoord werd. Jacobus de Meerdere was ook de schutspatroon van Vlissingen. ik neem aan dat Sint Jacob op onze Boulevard een oude beken de heeft zien staan. Wie durft op die plaats weer een pilaar te plaatsen ter herinnering aan Onse Vrouwe Staecken? Oude afbeelding van 'Onse Lvrouwe opt Stocken' te Antwerpen met tweede van links een pelgrim uit Santiago de Compostela 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2003 | | pagina 16