De heeren zijn hartelijk welkom Duits bezoek aan Vlissingen in 1935 Jules Braat Voorjaar 1935. In Duitsland is Adolf Hitler aan de macht en hij heeft het land stevig onder controle. Politieke tegenstanders zijn uitgeschakeld, parlementaire controle is onmogelijk gemaakt, vakbondsfunctionarissen zijn gearresteerd en grondwettelijke rechten ter zijde geschoven. Aanvankelijk had Nederland deze zorgelijke ontwikkelingen niet in de gaten of sloot er de ogen voor. Duitsland was op dat moment een bevriende natie waar Hitier toch maar mooi het communisme had bedwongen, een punt dat goed scoorde in confessionele en welgestelde kringen. Angstvallig vermeed men irritatie van de grote buurman. Aan het begin van de dertiger jaren be stond tussen de Koninklijke Marine en de Kriegsmarine een goede verstandhouding, het is dan ook niet zo vreemd dat in de herfst van 1934 drie officieren van de Nederlandse Mijnendienst een werkbezoek van enkele dagen aan Kiel brachten en oe feningen op het gebied van mijnenzoeken en -ruimen bijwoonden. Hr. Ms. Mijnenlegger Douwe Aukes, waarop een vaartocht met de heeren gemaakt werd. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Het initiatief daartoe was van Nederland uitgegaan. In mei 1934 vroeg kapitein-ter zee Poolman, plaatsvervangend bevelheb ber van de marinestaf, aan de te Londen zetelende Duitse marineattaché kapitein ter-zee Wassner of enkele Nederlandse ma rineofficieren een oefening in mijnenzoeken en -ruimen bij de Duitse marine mochten bijwonen. Zo'n bezoek zou op basis van wederkerigheid moeten plaatsvinden. Wassner legde het Nederlandse verzoek aan de Duitse marineleiding voor en kon eind mei aan Poolman berichten dat het werd ingewilligd. Als meest geschikte tijd werd eind oktober/begin november voorge steld. Begin september kreeg Wassner de deelne merslijst, de kapitein-luitenants-ter-zee De Ronde en Fraser en luitenant-ter-zee le klas Fortuyn behoorden tot de gelukkigen. Van Duitse zijde sloofde men zich uit om het bezoek van de 'Hollander' tot een suc ces te maken. Wassner stelde zelfs voor om na afloop van de oefeningen ook nog enke le opleidingsinstituten van de marine te be zoeken, maar onze marinestaf vond dat vanwege het tijdsbeslag een beetje teveel van het goede. Uiteindelijk werden van 29 oktober tot en met 2 november 1935 al leen veegoefeningen bijgewoond. Tijdens hun verblijf in Kiel werden de Nederlandse officieren in een prima hotel - Continental - ondergebracht. Na afloop werd Wassner uitvoerig door on ze marinestaf bedankt. Maar, hoor ik de lezers al vragen, wat heeft het voorgaande met Vlissingen te maken? Het antwoord op deze vraag geeft de be dankbrief, waarin enkele Duitse officieren werden uitgenodigd voor een tegenbezoek aan de mijnendienst te Vlissingen. De marinestaf stelde daarbij in het voorjaar van 1935 voor, dit vanwege het gunstiger jaargetijde en ook omdat de mijnendienst Oktober 2003 15

Den Spiegel | 2003 | | pagina 17