Banketbakkerij Speckens met broodkarren op de voorgrond, hoek Walstraat/Betje Wolffplein, ca. 1930 (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; Collectie Poppe) den uit een van de bekende broodkarren. Hij was er waarschijnlijk mee weg gekomen als hij zichzelf niet had aangegeven. De celstraf luidde volgens overlevering acht maanden. Dienstje Het begrip 'dienstje' is inmiddels uitgestor ven, maar velen herinneren het zich nog. Ook mevrouw Van Ochten ging werken, en met plezier zegt ze: 'In maart werd ik veer tien jaar en mocht ik van school. In april had ik m'n eerste dienstje bij Van der Laan in de Badhuisstraat.' De betrekkingen daar na waren onder andere bij de eerder ge noemde schoolmeester Sitzen waar ze ze ven jaar werkte. Bij meester Sitzen verdiende ze 3,50 maar een kwartje op slag was niet aan de orde, ze verliet het huis en ging elders werken waar het kwar tje wel betaald werd. 'Toen brulden ze hoor, toen ik wegging...' Later werkte ze bij Max Peereboom op de Singel, dat was de bedrijfsleider van de fir ma Noach-Bouman. in de oorlogsjaren woonde ze met haar moeder in Goes, daar werkte ze bij de eveneens uitgeweken me vrouw Van Boven in Kloetinge. Van Boven had een winkeltje in de St. Jacobsstraat. Nadien werkte ze bij een predikant die in dezelfde straat woonde in Goes. Enkele jaren na de oorlog, in 1951, traden Jan van Ochten en Cornelia van Driel in het huwelijk en namen zij hun intrek in een huis aan de Vlissingse Anjelierenlaan, waar ze lange tijd woonden. Jan van Ochten overleed in het midden van de jaren tachtig en met hem verdwenen vele verhalen over Vlissingen. Jammer genoeg zijn ze niet al lemaal opgenomen want in mijn gesprek met zijn weduwe kwamen voorvallen naar boven die niet door Van Leeuwen werden vastgelegd. Gelukkig zijn er nog vele mensen, zoals mevrouw Van Ochten, die willen vertellen over hun jeugd en belevenissen in Vlissingen. Door deze mensen kunnen we de persoonlijke geschiedenis vastleggen, die vaak zoveel meer vertelt over het leven dan een ambtelijk stuk. Naschrift Met grote dank aan mevrouw Van Ochten te Vlissingen. De beide interviews gaven meer informatie dan ik ruim te had, maar beide gesprekken zijn opgenomen. De op names berusten in het Gemeentearchief Vlissingen. 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2004 | | pagina 20