rnuZEEum-rrieuws De zee geeft en de zee neemt... Iris Laboyrie In 1907 werd op de Engelse werf Swan Hunter Wigham - Richardson in New castle het stoomschip de Whimbrel te wa ter gelaten. Het schip onderhield een ver binding tussen Engeland en het Europese continent. maatregelen. De lading werd zo veel moge lijk geborgen en daarna werden er net zo lang explosieven gebruikt tot de resten van schip nog maar twee meter boven de zee bodem uitstaken. In de loop van de jaren voeren steeds grotere schepen naar Antwerpen en nam de diepgang van de schepen toe. In 1980 nog moest men stop pen met het laten ontploffen van het schip. Bewoners aan de boulevard van Vlissingen klaagden omdat zij de schokken voelden en bang waren voor scheuren in hun wo ningen. Eind januari 1926 vertrok het naar Ant werpen. Het schip had onder andere een la ding Singer-naaimachines aan boord. Deze zouden in de Belgische havenstad overgeladen worden met als eind-bestem ming de Belgische kolonie Kongo. Op 2 fe bruari 1926 bereikte het schip de rede van Vlissingen. Vrij onverwacht voer een ander schip achterop het schip, waarna het schip water maakte. Ondanks pogingen van de bemanning helde het schip als snel naar stuurboord en zonk de Whimbrel nog geen 1100 meter van de oude binnenstad van Vlis singen. Elfhonderd me ter verderop lagen pla ten waar regenwulpen foerageren (Whimbrel is Engels voor regen wulp)... In 1999 zijn uiteindelijk de overgebleven wrakresten geborgen. Met een grote grijper werden de laatste resten van het schip aan de wal gelegd, in afwachting van een roem loos einde in de Hoogovens. In datzelfde jaar werd 1100 meter van de plaats waar de Whimbrel was gezonken, gestart met de bouw van een nieuw mu seum, het Zeeuws maritiem muZEEum. Eeuwenlang heeft de Zeeuw gestreden niet tegen, maar met het water. Land verdween in de golven, maar land werd ook weer Het schip lag nu midden in het belangrijke vaar water van de Wester- schelde. De Rijksover heid nam geen halve 24 Den Spiegel

Den Spiegel | 2004 | | pagina 26