den verteld, maar dat nooit eerder op pa pier was gezet. Doordat zoveel landarbeiders (ik interview de er bijna zestig) verhalen vertelden met allemaal dezelfde grondtoon, was het dui delijk dat dit de geschiedenis was zoals ze door deze grootste bevolkingsgroep van het zuidwesten inderdaad was beleefd. Zo leidde oral history niet alleen tot een verbreding van het gezichtsveld op het ver leden, maar impliciet ook tot meer inzicht in de morele component van de samenle ving in de vette zeekleipolders van het zuidwesten. Voor de landarbeiders beteken de het boek bovendien erkenning van hun bestaan en hun betekenis voor de samen leving. Zo werkte het boek dus ook nog emanciperend. Niet bij elke groep ooggetuigen zal een op oral history gebaseerd boek dezelfde effec ten hebben. Dat was in feite al niet het ge val met het tweede boek dat ik schreef. Dat ging over de vissers in de delta. Ik deed dat samen met collega Paul de Schipper, die opgroeide in Yerseke en het leven der vis sers dus beter kende dan ik. Het resultaat (het boek 'Vissers verhalen over hun leven in de delta') was weliswaar minder schokkend, maar minstens zo boei end en levendig. En opnieuw kwam dat doordat de vaak zo droge officiële geschie denis erin werd gekleurd door de verhalen van de betrokkenen. Want het is een groot verschil of je in een boek leest dat de garnalenvissers van Vlissingen en Arnemuiden jarenlang afhan kelijk waren van commissionairs die hun garnalen 'in commissie' verkochten op de Londense vismarkt of je leest één van de verhalen waarmee visser Marien Siereveld dat historisch feit inkleurt: 'Een van ons ging altijd vrijdags naar de commissionair om te horen wat de gornet had opgebracht. Als hij terugkwam en hij keek een beetje donker, dan wist je het al: 't Zijn al wielen', zei hij dan, nullen, snap je. Ik heb het meegemaakt, toen voer ik bij een ouwe schipper en die kwam op vrijdag terug van de commissionair. Hij haalde een peperkoek uit zijn jas... Geef eens een mes!', zei hij. Hij sneed 'm in vieren: 'Hier heb je je deel!' Vis uitleuren op de hoek Nieuwendijk/ Bellamypark, ca. 1937 (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Den Spiegel

Den Spiegel | 2004 | | pagina 6