Nogmaals de Whimbrel Rinus van Es Een aanvuling op het arikel over de Whimbrel onder de titel De zee geeft en de zee neemt door Iris Laboyrie in Den Spiegel van januari 2004. Redding opvarenden de Whimbrel Het gebeurde 2 februari 1926. Op de rede van Vlissingen hing een dikke mist. Vanaf de boulevard waren de mistseinen te horen van de uit de Wielingen komende Engelse Whimbrel en van het Engelse passagier schip ss Marloch, dat van Antwerpen afva rend was. De Marloch had een BRT van 10.687 en behoorde toe aan de Allan Line Steamship Co. Lmt. Even na acht uur 's avonds werd aan de wal een harde klap gehoord. Schipper H.D. Streefkerk en zijn mannen holden naar de motor (Nederlandse redeboot) en sta ken om 20.10 uur van wal; de Belgische redeboot volgde meteen daarna. Het was eb en beide boten voeren weg in zuid-zuid- westelijke richting. Een van de opvarenden vertelt wat volgde: "We stonden met z'n drieën voorop en keken scherp uit. Plotseling... een licht recht vooruit... daarna nog meer, wel hon derden... het was het ss Marloch. We naderden snel, gevolgd door de Belg. Toen we aan bakboord langszij kwamen, riep men ons toe: 'Er is een schip gezonken.' We stoomden met volle kracht voor de Marloch over, die nog vaart liep om het gat dicht te houden. We riepen de Belg toe ons te volgen. Wat we toen aanschouwden was verschrikkelijk. Het achterschip van de Whimbrel was reeds vol water en het voor schip stak als een rots omhoog. In de kille verlichting zagen we hoe een aantal men sen boven in de mast van het zinkende schip was geklommen, om te trachten op deze manier aan boord van de Marloch te geraken. Aan de andere kant stegen uit de donkere massa hartverscheurende kreten op. We naderden het hulpgeroep, maar konden niets onderscheiden. Hoog en voor ons gevaarlijk dichtbij stak de top van het schip uit de golven omhoog. Geen van de boten durfde het gevaarte te naderen. Het zinkende schip was inmiddels losgewerkt van de Marloch en dreef er zin kende vandaan. We voeren in de richting De Whimbrel na aanvaring (Foto Dert) Juli 2004

Den Spiegel | 2004 | | pagina 23