Huur per week met watergebruik Door het 'eigen huis' en door de aanwezige voorzieningen was het in 1947 goed wonen op het Havendorp. Voor 4,45 per week, inclusief 0,65 voor watergebruik werd een houten of een stenen 'appartement' ge huurd van ongeveer tien bij vier meter, met: - een hal van twee bij drie meter met toilet en kolenhok; - drie slaaphokjes van twee bij drie meter; - een woonvertrek van vier bij vier meter met stookplaats en 'open keuken' en grijsgranieten aanrecht; - een tuintje van tien bij vier, waarop een berging stond van twee bij drie meter. Een douche- of badgelegenheid ontbrak, zodat vrijdagsavonds een zinken teil in de verwarmde woonkamer als wasplaats dien de. De kinderen ondergingen de wekelijkse poetsbeurt eerst en moesten naar bed om pa en ma in alle privacy de teil te laten ge bruiken. Kookluchtjes vulden het hele huis. De mu ren tussen de huizen waren dun, daardoor kon genoten worden van de kookkunst van de buren, maar ook van de gevoerde ge sprekken. Toch was er nauwelijks sprake van burengerucht. De zogenaamde radio distributie bestond uit een op een PTT- kabel aangesloten luidspreker, de draad omroep, met een keuzeknop voor vier radiozenders en een draaiknop voor een beperkte geluidssterkte. Veelvuldig verzochten de bewoners een kippenren, konijnenhok of duiventil te mogen plaatsen. Deze aanvragen werden steeds afgewezen, omdat voor ratten- en muizenoverlast gevreesd werd. Ankers, masten, bolders en gaffels Op het Havendorp was geen huisnummer 1 te vinden. De noodwoningen werden doorlopend genummerd, in Vlissingen vond je de huisnummers tussen 1 en 399, op het Havendorp de huisnummers tussen 400 en 800. Zelf woonde ik acht maanden in Zeilstraat 644, met vrij uitzicht op de Buitenhaven, chique voor een noodwoning behuizing. De straten in het Havendorp hadden namen ontleend aan de scheepvaart, zoals Anker straat, Maststraat, Kielstraat, Zeilstraat, Gaffelstraat, Kabelstraat, Bolderstraat, Boei- straat, Stagstraat, Praamstraat, Schokker straat, Tjalkstraat, Barkstraat, Botterstraat, Schoenerstraat, Jachtstraat, Klipperstraat, Boeierstraat, Havenplein en Roerplein. Grootsteeds werden die benamingen door dat parallel straten gelijke namen kregen met een volgnummer; zo was er bijvoor beeld een le, 2e, 3e ,4e, 5e en 6e Kabel straat. Een mindere naam In het begin was de status van het Haven- dorp die van een normale Vlissingse wijk. Maar dat veranderde. In 1956 bijvoorbeeld werd in een ingezon den stuk in de PZC verontwaardigd gecon stateerd dat Vlissingse winkeliers weiger den bestellingen in zo'n a-sociale buurt als het Havendorp te bezorgen. Het Havendorp had een mindere naam gekregen. Mr. J.L. Osterman, directeur van de sociale dienst van de gemeente Vlissingen, gaf in 1961 de oorzaken daarvan aan in Het Hauendorp en zijn bewoners: de geografische ligging de slechte toegangswegen de matige busverbinding het onvoldoende verzorgingskader het wegtrekken van kwalitatief superieure gezinnen het tekort aan 'local leaders' de vestiging van zwakkere gezinnen de toekomstverwachtingen van het Haven- dorp Over de hele periode van achttien jaar Havendorp berekend, was de gemiddelde vestigingsduur drie jaar en drie maanden geworden. Dat is lang voor een noodbehui zing. De snelle doorstroming in het begin, al na vijf tot acht maanden werd een onder komen in Vlissingen of Souburg betrokken, stagneerde in de tweede helft van de jaren vijftig mede door de lage huur, in 1960 6,45 per week inclusief 0,75 waterver bruik. Toen kreeg de noodbehuizing een 16 Den Spiegel

Den Spiegel | 2004 | | pagina 18