Bouwnr. 214, de 'Willem Ruys' liggend op de helling. De foto is waarschijnlijk genomen vanuit de Hobeinstraat. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) stuurde om te helpen. Zij hadden materia len en duikers die door middel van schiet- patronen nagels in de reparatieplaten scho ten en zo de gaten in de schepen dichtten. De sluizen bruikbaar maken was een lastiger karwei. Van de grote sluis waren de taatspotten gelukkig gespaard gebleven zodat met een bok de deuren gelicht en vervangen konden worden door de reserve deuren die altijd in opslag stonden. Door middel van lieren en takels van de KMS konden zij weer werken. Voor de kleine sluis lukte dat niet. Er moest een hefbrug aangebracht worden die 'geleend' werd van de kleine aanlegsteiger van de PSD. Een hefdeur werd gemaakt en gehangen aan dit portaal, waardoor men in ieder geval de waterstand in het Kanaal kon regelen. Op de Noordhelling van de KMS was bouw- nummer 214, het later tot Willem Ruys ge doopte passagiersschip in aanbouw. Het had koudwaterverdamperinstallaties aan boord. Hiermee kon met de stoomkranen van de KMS en het kanaalwater zuiver drinkwater geproduceerd worden. Niet ge noeg, maar wel voldoende om elke dag een emmer water aan de Vlissingse gezinnen te geven. Het werd door tankauto's in de straten bij de huizen gebracht. Op de hoek van Aagje Dekenstraat en de Scheldestraat stond de elektrische centrale van de KMS. Deze was nauwelijks bescha digd. De generatoren werden aangedreven door Sulzermotoren die door de KMS zelf waren vervaardigd. Het marinedetachement verstrekte dieselolie totdat de PZEM-cen- trale op de Koningsweg weer stroom kon leveren waardoor de stad weer van stroom, water en gas voorzien was. Door al deze maatregelen, genomen door het Militair Gezag, was de stad weer snel op orde en kon men in december met vol doening constateren dat de chaos voorbij was en het gewone leven, met uiteraard de nodige beperkingen, weer opgepakt kon worden. Dit kon echter nog niet in het ondergelopen deel van de stad. Dat moest wachten totdat de dijken in 1946 gesloten waren. Oktober 2004 21

Den Spiegel | 2004 | | pagina 23