Een dwergonderzeeboot van het type Molch. Vaak werden de bootjes op trailers naar het strijd toneel vervoerd. (Foto IWM, collectie Cor Heijkoop) deze kon helaas niet worden geindentifi- ceerd. Het bootje verhuisde daarna naar het Vlissingse marineterrein en stond jaren lang als een maritieme curiositeit op de ka de van de Vlissingse binnenhaven. Toen de marine het terrein verliet ontfermde de Vlissingse Dokumentatiegroep 1939- 1945 zich over de Biber. Na deels ge restaureerd te zijn op de bedrijfsschool van de Koninklijke Scheldegroep stond het bootje enige tijd in het Arsenaalcomplex om vervolgens nog verschillende maritieme exposities op te sieren. Thans worden plannen ontwikkeld om de Biber een blijvende plaats te geven in Vlissingen als symbool voor de strijd in de Scheldemonding. Tijdens voorbereidende werkzaamheden voor de wrakkenruiming in de Westerschel- de werd medio 1995 nog een complete Biber gevonden in de Scheldemonding. De Vlissingse Biber tijdens een expositie in Westkapelle. (Fotocollectie Cor Heijkoop) Aangezien het hier ging om een gevaarlijk explosief werd deze Biber op zee opgebla zen en dus niet meer aan land gebracht. Onderzeebootjes van het type Seehund en Molch zijn in de Zeeuwse wateren nooit gelokaliseerd. Wel werd een aantal jaren geleden op Goeree een Molch geborgen en recentelijk is bij Egmond aan Zee nog een Seehund onschadelijk gemaakt. Noten: 1 De bemanningen waren nadrukkelijk geen kamika zeachtige zeelieden, dit in tegenstelling tot wat vaak beweerd wordt. Wel noemden ze zichzelf spottend 'Himmelfahrtkommando's'. 2 Het wrak van de Alan A. Dale werd recentelijk op geruimd in het kader van de vaarwegverdieping op de Westerschelde. 3 Ook behoorde tot het K-Verband de zogenaamde Kampfschwimmer, die aanvallen uitvoerden op de sluizen van Antwerpen en Terneuzen. Tegenwoordig zouden we deze eenheden Special Forces noemen. 4 De bemanningen van de Seehunde waren voorna melijk jonge officieren die na de oorlog in de Bundesmarine carrière maakten. Bronnen: Cor Heijkoop, Manuscript K-Verband. Public Record Office, Kew. Sectie Militaire Geschiedenis BLS/LAS Den Haag Gesprekken met een aantal overlevenden van het K- Verband. Oktober 2004 7

Den Spiegel | 2004 | | pagina 9