Vanaf 1912 startte de grote concurrent en plaatsgenoot van Wolters, de uitgeverij Noordhoff, zijn topografische serie van 37 platen. Noordhoff wilde Wolters de loef af steken en zijn schoolplaten moesten een groter formaat krijgen (85 bij 115 centime ter) en door bekende schilders worden ver vaardigd. Aardrijkskundeleraar Schuiling en schoolleraar De Feijter waren verant woordelijk voor de productie terwijl de handleidingen met hulp van de bekende bioloog J.P. Thijsse werden geschreven. De kunstenaars werden geworven bij de be kende gezelschappen als Sint Lucas in Amsterdam en Pulchri Studio te Den Haag. Zij ontvingen voor hun opdracht 150 gul den en 25 gulden reiskostenvergoeding. De scholen betaalden voor een schoolplaat 3 gulden per stuk en 50 cent voor de hand leiding. De kritieken op de platen van Noordhoff waren lovend over hun waarde als kunstwerk. Critici schreven: 'een sie raad aan de wand', en 'de kunst wordt in de school gehaald'. In de serie van Noordhoff verschenen drie platen over Zeeland, te we ten: Dorpsgezicht Zoutelande uit 1915 door Ferdinand Hart Nibbrig, Het stadhuis uan Middelburg uit 1934 door Hendrik Jan Wolter en Aan de Westerschelde uit 1913 door Willem Johannes Schütz. Willem Johannes (1854-1933) vormde met zijn vader Jan Frederik (1817-1877) en broer Jan Frederik junior (1863-1926) de Middelburgse schildersfamilie Schütz. Zij golden als behoudende kunstenaars en schilderden hoofdzakelijk zee- en rivierge zichten. Hoewel hun faam zich hoofdzakelijk tot Zeeland beperkte, heeft met name Willem zich ook buiten de provincie georiënteerd. Hij was zowel lid van de Pulchri Studio als Sint Lucas en zijn schildersstijl sloot aan bij de Haagse School. Aan de Westerschelde laat de buitenhaven van Vlissingen zien met de hoogaars PH 53 uit Philippine op het slik voor anker. Links is het fort De Ruyter in aanbouw te zien. Het Nederlandse plan uit 1910 om een fort met vier 28 cm kanonnen in de monding van de Westerschelde te construeren, ver oorzaakte een internationale rel. Frankrijk Januari 2005 9

Den Spiegel | 2005 | | pagina 11