en Engeland reageerden zeer verontwaar digd omdat het moderne fort de toegang tot Antwerpen zou kunnen afsluiten. Duits land reageerde daarentegen opgetogen. Keizer Wilhelm II bezocht het fort in aan bouw en de bekende Duitse wapenfabriek Krupp bleek gaarne bereid de kanonnen te leveren. De fundamenten van fort De Ruyter werden in 1913 aangelegd. Vertragingen in de bouw na het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog in 1914 leidden er uiteindelijk toe dat de Nederlandse overheid in 1920 het project definitief moest afblazen. Onder druk van de concurrentie van Noordhoff besloot Wolters zijn aardrijks kundige schoolplatenserie te vernieuwen. De veelbelovende jonge kunstenaar Johan Dijkstra kreeg in 1922 de opdracht enkele schilderijen te maken voor nieuwe school platen. Het jaar daarop verschenen van zijn hand in de serie van Wolters drie nieuwe platen waaronder: Een Zeehanen Vlissin- gen. Het was een zeer aantrekkelijke op dracht omdat het honorarium 200 gulden per schoolplaat bedroeg. Johan Dijkstra (1896-1978) was na zijn opleiding aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam in 1921 teruggekeerd naar Groningen waar hij lid werd van de kunste naarsgroep De Ploeg. Naast schoolplaten maakte hij voor de uitgeverij uit zijn woon plaats ook illustraties voor diverse school boeken. In zijn jonge jaren werd Dijkstra sterk beïnvloed door Van Gogh. Later werd zijn stijl expressionistischer en bovendien ontwikkelde hij zich als bouwer van glas-in- loodramen. Zijn werk is tegenwoordig on der andere nog te zien in het stadhuis en de universiteit van Groningen en in de Grote Kerk in Dordrecht. Johan Dijkstra maakte Een Zeehaven Vlissingen vanaf het dak van het voormali ge marine-arsenaal. Op de plaat is de Vlissingse binnenhaven met het oude trein station en diverse schepen van de Konink lijke Marine afgebeeld. Goed herkenbaar is aan de kade van de eerste binnenhaven het grote marineschip 'de Buffel'. Het voorma lige ramschip uit 1868 diende in 1920 als wachtschip en werd in 1926 logementschip. 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 12