Bijzonder aan het boek is onder andere het opgenomen portret van David Roelands zelf, gegraveerd door F. Suhelemans, zodat we bijna oog in oog staan met deze vroege zeventiende eeuwer. Boven dit portret staat geschreven: 'Atatis XLIV anno domini MDCXVI. David Roelands heeft op dat moment de leeftijd van 44 jaar; je bestu deert zijn portret en beseft dat jezelf ook deze leeftijd hebt. Links van zijn portret staat: 'bid ende ghy suit ontfanghen', rechts in spiegelschrift: 'Soeckt ende ghy suit vin den'. Hij noemt ook andere 'mannen van meer aensien dan ick', waaronder uit Holland Jan van den Velde en Felix van Sambix. Laatstgenoemde won op kerstavond 1589 de eerste prijs om de Prix de la Plume Cou- ronnée. Van den Velde is de belangrijkste schrijfmeester geweest uit onze geschiede nis. Zijn in vele talen gedrukte Spieghel der schrijfkonste (Rotterdam 1605) is het be langrijkste werk op dat gebied. Vervolgens zien we opdrachten voor de schoolmeester Cornelis Janssens te Middel burg, aan Abraham van Pere, koopman te Vlissingen, de schepen Daniël Leijnsen, de Zierikzeese schoolmeester Paul van der Dussen, burgemeester Johan Lambrecht- sen Coolen, de secretaris Job Porrenaer, de predikant Joos van Laren, de notaris en schepen Gheleyn Pietersse, burgemeester Jan de Moor, de Middelburgse koopman Pieter Courten en aan zijn neef en leerling Philips Roelands en een aantal anderen. Meester David Roelands leerde zijn school kinderen lezen, rekenen, schrijven en spreken, én Frans voor de handel. De geta lenteerden onder hen zullen zich gewaagd hebben aan het echte schoonschrijven. Voorbeelden van zijn leerlingen zijn niet bewaard gebleven. Het Vlissingse archief bezit wel een aantal voorbeelden van latere datum zoals zeventiende-eeuwse kwitan ties, die op een kunstzinnige wijze laten zien dat de verschuldigde som is ontvan gen. CJit het eind van de achttiende eeuw is een aantal voorbeelden bewaard gebleven, die laten zien wat een getalenteerde leerling kon bereiken. Het gaat hierbij om gekalli grafeerde tekeningen voor Ebbe Pot, een jongen van rond de tien jaar. Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 16