Voor Ebbe Pot De onbekende schoonschrijver/tekenaar signeerde elk werkstuk met: Voor Ebbe Pot, gevolgd door de datum. Ebbe Pot was de zoon van Meindert Pot, die zich in 1783 vanuit Dordrecht in Vlissingen vestigde. Ebbe, die geboren was op 19 februari 1786 als eerste kind uit een later talrijk gezin, trad in de voetsporen van zijn vader en werd meester-zeilmaker. Hij huwde met Margarita van den Abeele. Na kort in Veere gewoond te hebben vestigde het gezin zich in 1810 weer in Vlissingen. Hij woonde in het Groenewoud, nu nummer 49. Later trok hij in een groot, nu afgebroken pand een eind verderop in het Groenewoud, tussen de Vlamingstraat en de Kleine Kerkstraat. Op Sint-Maarten 1861 werd zijn overlijden bij de burgerlijke stand aangegeven. Een dag eerder was hij op 75-jarige leeftijd overleden. De bewaard gebleven voorbeelden Voor Ebbe Pot dateren uit de periode 1795-1797. Wie ze gemaakt heeft, is onduidelijk. Vader Meindert, gezien het totaal afwijkende handschrift van een door hem onderteken de notariële akte, waarschijnlijk niet. Voor een kind van negen a tien jaar oud moeten het leuke 'tekeningen' geweest zijn om te ontvangen. Wie deze verzameling kalligrafie eens op zijn gemak wil komen bekijken, is welkom in het gemeentearchief op de gebruikelijke openingstijden. Bronnen: Gemeentearchief Vlissingen (GAV), Verzameling Kalli grafie, niet geïnventariseerd GAV, Familiearchief Mauritz, inv.nr. stadsarchief 4955 GAV, Doop, Trouw- en Begraafboeken Hervormde ge meente Vlissingen, indices GAV, Burgerlijke stand Gemeente Vlissingen: akten van geboorte, huwelijk en overlijden GAV, Wijkregisters, 1812-1860 Roelands, David, 'LMagazir oft' pac-huys der loffelycker penn-const (Vlissingen 1616) Lantsheer, M.F., Verzameling van kaarLen, portretten, platen enz., betreffende de oudheid en geschiedenis uan Zeeland, toebehoorende aan het Zeeuwsch ge nootschap der wetenschappen, deel 1 (Middelburg 1879) Honderd Hoogtepunten uit de Koninklijke Bibliotheek, nr 42 Kalligrafie, in: http://www.kb.nl Januari 2005 15

Den Spiegel | 2005 | | pagina 17