en een verhaal over een bekend persoon, met de nadruk op het geschiedenisverhaal. Frans Naerebout, de Vlissingse loods en redder van veel opvarenden van het schip Woestduin, is hoofdpersoon in een ander boek van Stamperius. Hier gaat het weer meer om de ai dan niet juiste historische feiten dan om gedachten en gevoelens van de hoofdpersoon. De lezer komt nauwelijks te weten of de helden van weleer ook angst kenden. Jeugdliteratuur Heel anders is dit in de moderne jeugd literatuur. Marijn bij de Lorredraaiers (1965) van Miep Diekman is een prachtige roman over de slavenhandel in de zeventiende eeuw. Ze geeft een realistisch beeld, de toen heersende opvattingen geeft ze alle aandacht, maar romantisering van 'ferme jongens' is haar vreemd. In dat opzicht is dit werk een breuk met de traditionele ver halen over stoere zeevaarders. Een schrijver die wat chronologie betreft eigenlijk eerder genoemd had moeten wor den is K. Norel. Vanaf 1942 was hij journa list bij het illegale dagblad Trouw. In die tijd begon hij zijn trilogie Engelandvaarders. Hier wel weer een chauvinistisch verhaal over helden in strijd tegen de laffe vijand. Toch kan het ook brugklassers van deze tijd nog boeien: 'je leeft er in mee'. Reden dat het boek nog zoveel gelezen wordt is misschien wel dat het in zoveel boeken kasten staat. Een schrijver als Jan Terlouw verbindt een min of meer historisch verhaal over de wa tersnoodramp van 1953 met de beleving van de hoofdpersonen. Hij geeft daarnaast ruimte aan maatschappelijke elementen. Oosterschelde Windkracht 10 vertelt ook over de besluitvorming in de politiek over de afsluiting van de Oosterschelde. Dat de zee in onze boeken zo'n grote rol speelt is gezien de nabijheid van dit ele ment niet zo vreemd. Dit artikel is verre van volledig. Ik heb me beperkt tot de helden en de boeken die bij u wellicht een gevoel van nostalgie oproe pen. Misschien zet het aan om wat modern werk of hertalingen, bewerkingen te lezen. Dat ook in de literatuur voor de allerjong sten de zee aanwezig is, daarvan getuigt het volgende 'bakerversje' uit het bundeltje Ik was de zee van Iene Biemans. Bakerrijmpjes, met tekeningen van Mar griet Heymans Ik was de zee en jij was de golven. Ik was de moeder en ik was de wolven Ik vrat je op van teen tot top Van top tot teen Met een laagje rood bessensap over je heen. Bronnen: D.L. Daalder, Wormcruyt met suycker, Amsterdam 1950 P.J. Buinsters, Leontine Buinsters-Smets, Bibliografie van Nederlandse school- en kinderboeken 1700- 1800, Zwolle 1997 Harry Beckering e.a. De hele Bibelebonlse berg. De ge schiedenis uan het kinderboek in Nederland en Vlaanderen uan de Middeleeuwen tot heden. Amsterdam 1989 Willem Wilmink, De reis uan Sint Brandaan. Amsterdam 1994 Thomas Rosenboom, Het journaal uan Bontekoe, Amsterdam 2002 20 Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 22