Spelen met sl a ven geld Dick Broers Op de zolder van het Lampsinshuis, waar het muZEEum de maritieme geschiedenis van Zeeland vertelt, ligt in een vitrine een aantal vreemde schelpjes: Kaurischelpjes. Het begeleidende boekje vertelt de bezoeker dat de ze van oorsprong tropische schelpjes werden gebruikt als ruilobject bij de slavenhandel. De talrijke vondsten van deze schelpen, vooral op de Walcherse stranden, verwijzen naar verongelukte VOC-schepen. In Westkapelle worden de schelpjes, keutjes genaamd, gebruikt bij een gezelschapsspel. Speelgoed In de eerste helft van de vorige eeuw en eerder werd in Zeeland het 'pachtspel' of keutjesspel gespeeld. In het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten staat vermeld bij pachtspel: gezelschapsspel met speel kaarten en dobbelstenen omstreeks 1890 in Zeeuws- Vlaanderen op nieuwjaarsavond gespeeld door het hele gezin, inclusief meiden, knechts en arbeidersfamilie; de inleg bestond uit keutjes. En bij keutjes: kauri cypraea monetaWalcheren, Zuid- Beveland, Noord-Beveland, West Zeeuws- Vlaanderen; de keutjes werden als fiches gebruikt, men bewaarde ze in een keutjes- dööze of keutjeszak. Onderzoek toonde aan dat het spel op Walcheren en in Zeeuws- Vlaanderen nog steeds wordt gespeeld en dat veel Walchenaren schelpjes bezitten. De schelpjes in het muZEEum zijn eveneens particulier bezit en in bruikleen afgestaan. Strandvondst De meeste schelpen in Zeeuws bezit zijn gevonden aan het strand, ondermeer bij fort Rammekens en De Kaloot. Het verhaal gaat dat de jongens van Westkapelle vroe ger met op het strand gevonden kauri's rammelend in hun broekzak rondliepen. Deze zijn afkomstig van het VOC-fregat Reigersbroek. Het schip was in 1738 met twee andere retourschepen van Ceylon vertrokken met aan boord onder andere kauri's. De twee andere schepen gingen op 28 juni van dat jaar ten anker op de rede van Texel, maar schipper Elias Moens an kerde de Reigersbroek op de Rede van Rammekens. 's Middags besloot hij echter om de zeilen weer te hijsen om opnieuw zee te kiezen. Het schip raakte in moeilijkheden op de banken van de Ooster-Rassen en werd op de dijk van Westkapelle geworpen. Door harde wind en hoge golven is het aan stukken geslagen. Schipper Moens en vijf tig bemanningsleden vonden de dood. Van de kostbare lading worden nog steeds kau ri's gevonden. Ook voor de kust van Vlissingen is in 1697 het VOC-retourschip Bantam, geladen met kauri's vergaan. Slakken Veel van de op Walcheren gevonden schelpjes zijn afkomstig uit Ceylon. In de retourschepen van de VOC dienden ze als ballast, maar na aankomst brachten de schelpen tussen de 6'/2 en 15 stuivers per pond op. Op Ceylon werden de kauri's aan gevoerd vanuit Male op de Malediven (offi cieel: 'Republic of Maldives' en 'Dhivehi Raajjeyge Jumhuriya' in het Maldivisch), waar de sultan het monopolie bezat op de handel. Op de Malediven werden de schelpjes ge bruikt als geld. Om deze te verzamelen maakten de bewoners bundels van kokos palmtakken en lieten die zakken in de door koraalrif omsloten lagunes. Na verloop van enige tijd zaten daar de slakken in trossen op. De bundels werden bij gunstig weer tweemaal per maand aan land getrokken. Een man kon op een dag wel 12.000 schelpjes verzamelen. De dieren werden van de bundels geplukt en in putten gestort, waar ze twee maanden begraven Januari 2005 21

Den Spiegel | 2005 | | pagina 23