A O Kauri's (Collectie muZEEum) bleven tot het vlees was vergaan. De schel pen kregen daardoor een prachtige glans en stonken niet. Ze werden gewassen in zeewater door ze in een halve kokosbast rond te draaien, gedroogd en gesorteerd. Vervolgens werden ze geruild tegen rijst, boter en kleding, die met schepen werden aangevoerd vanuit Bengalen. Maar de Maledivische zeelui brachten ook zelf kauri's in hun prauwen naar Ceylon en Calcutta, die vandaar weer verder verhandeld werden, onder andere naar West-Afrika. Daar werden ze aan snoeren van 40 kauri's geregen en op de man gedragen naar het binnenland vervoerd. Het formaat en de duurzaamheid waren bepalend voor de waarde. Samen met koper en zout waren de schelpen op de route van West-Afrika van en naar Egypte de belangrijkste betaalmiddelen. Het bezit van kauri's bete kende aanzien en macht. Maar ook in China, Indië en andere Aziatische landen werden de Cypraea moneta ingevoerd en gebruikt als betaalmiddel. Slaven Het transport in Afrika ging oorspronkelijk per kameel, die 240.000 kauri's, ongeveer 270 kilo, kon vervoeren. De Portugezen waren de eersten die in het begin van de zestiende eeuw de handel over zee over namen. Tussen 1650 en 1790 werd dit schelpgeld vanuit de Indische Oceaan door de Verenigde Oost-Indische Compagnie naar Nederland gebracht, om doorverkocht te worden aan de West-Indische Compag nie. De WIC kocht er in Angola en Guinee slaven mee voor de plantages in Suriname. 'Probeer zo weinig mogelijk slaven van de koning te kopen. Hij wil uitsluitend in kauri's (zeer zeldzame schelpen) worden betaald en dat is te duur', schreef de Nederlandse slavenkoopman Willem Bosman in zijn handboek voor slavenhan delaars uit 1705. De hoeveelheden schel pen die de VOC getransporteerd heeft, zijn gigantisch. Bij een onderzoek in het Nationaal Archief wordt 15.188.459 pond, bijna 7 miljoen kauri's geteld. Handel Maar niet alle schelpjes in Walchers bezit zijn strandvondsten. Zo bezit een Walcherse familie zo'n 2.000 kauri's. De meeste daar van behoren tot de soort Cypraea moneta. In de deels nog glanzende kauri's liggen 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 24