resten van bruine aarde, waaruit blijkt dat deze niet in de branding hebben gerold. Vermoedelijk zijn ze afkomstig van een handelspartij. Het Zeeuws Archief bezit stukken waaruit blijkt dat op 9 november 1739 onder auspiciën van de Kamer van Zeeland van de VOC een verkoping heeft plaatsgevonden. Hierbij werden 38 vaten met in totaal 10.768 kauri's aangeboden. Een koopman, genaamd Fermijn, kocht er vijftien. Later zijn er meer verkopingen ge weest. De modder in de schelpjes duidt op de vangstmethoden op de Malediven, ken nelijk werden niet alle schelpen gewassen. Bij de VOC brachten schone pakken met uitsluitend Cypraea moneta uiteraard meer op. Vuile schelpen gingen vooral naar Nederland voor de handel. In het boekje Schepen met geld van Arent Pol (dat gaat over de handelsmunten van de Verenigde Oost-Indische Compagnie, 1602-1799), staat een algemene vrachtlijst van acht VOC schepen die in augustus 1649 in Nederland waren gearriveerd. Tussen de kruidnagelen, nootmuskaten, kaneel, salpeter, gember en fijn Japans staafkoper staat een post van 39.640 kau ri's uit de Malediven en/of Bougainville. De grote toevoer van kaurischelpen vanaf de zestiende eeuw had als gevolg dat de waarde van de kaurischelpen sterk vermin derde en hun rol werd overgenomen door de 'trade bead'. Dit zijn glaskralen die in Venetië speciaal voor de handel werden vervaardigd. In West-Afrika werden zij ge ruild tegen goud, ivoor, slaven en olie en in West-lndië ruilde men ze voor zijde en spe cerijen. Ook in Middelburg en Haarlem, maar vooral in Amsterdam, bloeide de glaskralenindustrie. In de zeventiende eeuw waren Venetië en Amsterdam de grootste leveranciers van glaskralen. Etymologie In Zeeland worden de schelpen 'keutjes' genoemd. Een schelpje lijkt op een liggend varkentje en eeuwenlang is ook de naam 'varkentje' gebruikt in de kaurihandel. Het is niet toevallig dat de woorden 'varkentje' en 'keutje' hetzelfde betekenen. Verschil lende auteurs hebben een verklaring gezocht voor het woord 'keutje'. De gelijkenis tussen de hoekige vorm van een geknob belde Cypraea moneta en een varkenskop kan een verklaring zijn. Bronnen: J.A. Buijse, Soort, samenstelling en herkomst van tropische kauri's in gebruik bij een oud Zeeuws ge- zelschapspel, in Basteria, jaargang 1993 - Arent Pol, Schepen met Geld: de handelsmunten van de Verenigde Oost-Indische Compagnie 1602- 1793, Leiden 1989 Januari 2005 23

Den Spiegel | 2005 | | pagina 25